Recepta na Microgynon
Microgynon 21 to środek antykoncepcyjny w postaci tabletek, sprzedawany na receptę. Celem stosowania leku Microgynon 21 jest zapobieganie ciąży. Gdy potrzebujesz dobrze dobranych do Twoich potrzeb tabletek antykoncepcji hormonalnej możesz dostać e-receptę bez wychodzenia z domu, wystarczy e-konsultacja. Podpowiadamy, jakie są zalecenia, ale i przeciwwskazania do stosowania tabletek Microgynon 21.
Pakiety konsultacji od 49 zł
Kiedy zaleca się tabletki antykoncepcyjne Microgynon 21?
Tutaj masz możliwość uzyskania recepty online.
Microgynon 21 należy do złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych dostępnych na receptę. Stosowanie antykoncepcji hormonalnej zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi, dlatego decyzję o przepisaniu tabletki Microgynon 21 za każdym razem podejmuje lekarz oceniając ryzyko wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.
Gdy pacjentka zdecyduje się na stosowanie złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, lekarz poinstruuje ją, jak przyjmować Microgynon 21, aby skutecznie chronił ją przed zajściem w ciążę.
Dawkowanie
W opakowaniu leku Microgynon znajduje się 21 tabletek powlekanych oznaczonych dniem tygodnia, w którym należy je przyjąć. Co ważne, tabletki powinno się zażywać codziennie o tej samej porze przez 21 dni, a następnie zrobić tygodniową przerwę. Kolejne opakowanie należy rozpocząć po 7-dniowej przerwie na krwawienie z odstawienia.
Gdy stosujesz lek Microgynon 21 po raz pierwszy
Jeżeli nigdy wcześniej nie stosowałaś antykoncepcji hormonalnej, to zacznij zażywanie tabletek Microgynon w pierwszym dniu naturalnego cyklu miesiączkowego lub pomiędzy 2. a 5. dniem cyklu miesiączkowego, a przy tym dodatkowo zastosuj antykoncepcję mechaniczną.
Zmiana dotychczasowej antykoncepcji na Microgynon 21
Jeżeli wcześniej stosowałaś już jeden z innych złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych, to zalecane jest, abyś rozpoczęła przyjmowanie leku Microgynon 21 w 1. dniu po przyjęciu poprzedniego złożonego doustnego środka antykoncepcyjnego.
Natomiast jeżeli wcześniej stosowałaś system terapeutyczny dopochwowy lub system trasdermalny, to zaleca się stosowanie tabletek Microgynon w dniu usunięcia systemu. Gdy tak zrobisz, to nie musisz stosować dodatkowych metod antykoncepcyjnych.
Stosowanie Microgynon 21 po tabletkach zawierających progestageny
Jeśli wcześniej stosowałaś tabletki zawierające tylko progestageny, możesz w dowolnym dniu przestać, a zamiast niej przyjmować Microgynon 21. W ciągu pierwszych 7 dni przyjmowania nowych tabletek stosuj jednocześnie inne metody antykoncepcji.
Microgynon 21 po porodzie
Stosowanie tabletek Microgynon 21 rozpocznij od 21 do 28 dni po porodzie, gdy zrobisz to w późniejszym okresie to dodatkowo przez pierwsze 7 dni stosuj antykoncepcję mechaniczną.
Przerwanie stosowania leku Microgynon 21
Gdy chcesz zaprzestać stosowania leku Microgynon, możesz to zrobić w dowolnym czasie. Jednak gdy chcesz odstawić tabletki z powodu chęci zajścia w ciążę, to poczekaj z tym do wystąpienia naturalnej miesiączki.
Pominięcie dawki leku Microgynon 21
Jeżeli zapomniałaś wziąć tabletkę Microgynon 21, ale minęło mniej niż 12 godzin od pominięcia tabletki, to wskazane jest, abyś przyjęła pominiętą tabletkę tak szybko, jak to jest możliwe.
Natomiast gdy od pominięcia tabletki antykoncepcyjnej minęło więcej niż 12 godzin, istnieje ryzyko zmniejszonego działania antykoncepcyjnego, przez co jak najszybciej zgłoś się do lekarza. Będzie on mógł zaproponować odpowiednie działania, w zależności od tego, o której tabletce zapomniałaś:
- pominięta tabletka leku Microgynon w 1. i w 2. tygodniu – natychmiast ją zażyj, nawet gdy wiąże się to z koniecznością przyjęcia dwóch tabletek naraz. Następne dawki leku przyjmuj już o zwykłej porze, a dodatkowo przez kolejne 7 dni stosuj antykoncepcję mechaniczną. W 2. tygodniu, jeśli w ciągu poprzednich 7 dni przed pominięciem tabletki stosowałaś właściwe dawkowanie, to nie musisz dodatkowo zabezpieczać się podczas stosunku.
- pominięta tabletka leku Microgynon 21 w 3. tygodniu – jeżeli przez 7 dni poprzedzających pominięcie dawki brałaś tabletki zgodnie z zaleceniami, to nie musisz dodatkowo używać innych metod antykoncepcji. Przyjmij jak najszybciej ostatnią pominiętą tabletkę, nawet gdy musisz w tym czasie połknąć dwie porcje leku oraz kontynuuj przyjmowanie Microgynon 21 o zwykłej porze. Dzień po przyjęciu ostatniej tabletki z opakowania, weź pierwszą z kolejnego opakowania. Musisz więc pominąć przerwę pomiędzy dwoma kolejnymi opakowaniami.Innym możliwym rozwiązaniem jest zaprzestanie przyjmowania tabletek z bieżącego opakowania i zrobienie przerwy do 7 dni (do tego czasu wliczają się dni, w których pominęłaś tabletkę), po czym rozpoczęcie nowego opakowania. Taka zmiana pomoże zachować skuteczność tabletek antykoncepcyjnych Microgynon 21.
Opóźnienie dnia wystąpienia krwawienia z odstawienia
Stosując lek antykoncepcyjny Microgynon możesz także opóźnić dzień wystąpienia krwawienia z odstawienia. Aby to zrobić dokończ aktualne opakowanie leku, a następnie zacznij używać kolejne bez zachowania 7-dniowej przerwy. Wtedy krwawienie z odstawienia nie pojawi się, ale może wystąpić niewielkie plamienie. W kolejnym miesiącu powróć do 7-dniowych przerw pomiędzy stosowaniem tabletek.
Zmiana dnia wystąpienia krwawienia z odstawienia
Podobnie można zmienić dzień wystąpienia krwawienia z odstawienia tabletek Microgynon. Wystarczy skrócić 7-dniową przerwę w przyjmowaniu leku o dowolną liczbę dni. Im przerwa jest krótsza, tym większe jest prawdopodobieństwo, że krwawienie z odstawienia nie pojawi się, natomiast przy rozpoczęciu kolejnego opakowania może wystąpić niewielkie plamienie.
Skład leku Microgynon 21
Tabletki antykoncepcyjne Microgynon 21 w swoim składzie mają substancje czynne, czyli dwa hormony płciowe: 30 mikrogramów etynyloestradiolu oraz 150 mikrogramów lewonorgestrelu.
Przeciwwskazania
Przy przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych Microgynon 21 pojawiają się przeciwwskazania, najważniejsze z nich to:
- ciężka choroba wątroby,
- krwawienia z dróg rodnych o nieustalonej etiologii,
- migrena z aurą,
- przebyty zawał serca lub udar,
- zdiagnozowanie zakrzepicy żylnej (zakrzepica żył głębokich) lub zatorowość płucna, zaburzenia zakrzepowo-zatorowe żył. zaburzenia zakrzepowo-zatorowe tętnic w przeszłości lub obecnie,
- zdiagnozowanie obecnie lub w przeszłości nowotworu hormonozależnego (np. raka piersi),
- uczulenie na substancje czynne lub którykolwiek ze składników leku (zawiera laktozę jednowodną oraz sacharozę, przez co nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp), zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy, rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy lub niedoborem sacharazyizomaltazy),
- zaplanowany zabieg chirurgiczny wiążący się z długotrwałym unieruchomieniem,
- stwierdzona dławica piersiowa (obecnie lub w przeszłości),
- zdiagnozowane schorzenia zwiększające ryzyko zakrzepu w tętnicy oraz zaburzenia zakrzepowo-zatorowe tętnic, czyli ciężkie nadciśnienie tętnicze, bardzo wysokie stężenie cholesterolu lub trójglicerydów we krwi, ciężka cukrzyca z uszkodzeniem naczyń krwionośnych,
- aktualne lub przebyte zapalenie trzustki z towarzyszącą znaczną hipertriglicerydemią,
- stwierdzone zaburzenia wpływające na krzepliwość krwi,
- zdiagnozowane zapalenie wątroby typu C oraz terapia lekami przeciwwirusowymi.
Skutki uboczne i działania niepożądane po zastosowaniu leku Microgynon 21
Microgynon 21, jak każdy inny lek może powodować działania niepożądane. Najczęstsze z nich to: bóle głowy, bóle brzucha, nudności, tkliwość piersi, wzrost masy ciała oraz zmiany nastroju.
Niezbyt częstymi działaniami niepożądanymi po stosowaniu Microgynon 21 są: biegunka, migrena, powiększenie piersi, wymioty, wysypka, zatrzymanie płynów oraz zmniejszone libido.
Natomiast rzadkimi skutkami ubocznymi stosowania antykoncepcji są: nadwrażliwość, nietolerancja soczewek kontaktowych, rumień, szkodliwe zakrzepy krwi w żyle lub tętnicy, wydzielina z piersi, zmniejszenie masy ciała, zwiększenie libido oraz upławy.
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego sprzyja zdarzeniom niepożądanym
Zaburzeniami sprzyjającymi wystąpieniu choroby zakrzepowo-zatorowej są m.in. cukrzyca, toczeń rumieniowaty układowy, zespół hemolityczno-mocznicowy, przewlekłe nieswoiste zapalenia jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego), a także niedokrwistość sierpowatokrwinkowa.
Zwiększone ryzyko zapalenia trzustki
U pacjentek ze zdiagnozowaną hipertriglicerydemią podczas stosowania złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych, czyli zażywania leku Microgynon, zwiększa się ryzyko zapalenia trzustki.
Nietolerancja soczewek kontaktowych
Stosując złożony doustny środek antykoncepcyjny, czyli lek Microgynon, może wystąpić nietolerancja soczewek kontaktowych. Oznacza to, że po założeniu soczewek odczujesz gwałtowne skurcze powiek, pojawi się nadmierne łzawienie, pieczenie i szczypanie oka, a naczynka krwionośne rozszerzą się i będą widoczne w postaci czerwonych żyłek na gałce ocznej.
Podobne leki
W aptece znajdziesz zamienniki leku Microgynon 21 posiadające te same hormony lewonorgestrel oraz etynyloestradiol. Są to:
- Levomine,
- Rigevidon,
- Stediril 30,
- Triquilar.