Plastry antykoncepcyjne
Czym są plastry antykoncepcyjne?
Plaster antykoncepcyjny jest jedną z bardziej popularnych metod antykoncepcji. Uwalnia on hormony, które wchłaniane są przez skórę.
Konsultacja lekarska od 39,50 zł z TelemediGO
Jak działają plastry antykoncepcyjne?
Tutaj masz możliwość uzyskania recepty online.
Plastry antykoncepcyjne zawierają takie same hormony jak tabletka antykoncepcyjna . pigułka antykoncepcyjna dwuskładnikowa i działa w ten sam sposób. Oznacza to, że zapobiega owulacji i zagęszcza śluz w szyjce macicy, co utrudnia plemnikom dostanie się do macicy.
Efektem działania plastra jest obniżenie prawdopodobieństwo zagnieżdżenia się zapłodnionego jaja.
- hamują dni płodne,
- zagęszczają śluz szyjkowy, przez co plemniki poruszają się o wiele wolniej,
- wprowadzają zmiany w błonie śluzowej macicy, uniemożliwiają implantacje,
- zwalniają transport jajowodowy, przez co wydłuża się czas w jakim dochodzi do kontaktu plemników z komórką.
Jaka jest skuteczność plastrów antykoncepcyjnych?
Plastry antykoncepcyjne, nazywane także transdermalnym systemem antykoncepcyjnym, są hormonalną metodą zapobiegania ciąży, zapewniającą ponad 99% skuteczności.
Indeks Pearla dla plastra antykoncepcyjnego wynosi 0.72-0.9, czyli porównywalnie do dwuskładnikowej tabletki antykoncepcyjnej. To oznacza, że od 7 do 9 kobiet na 1000 zajdzie w ciążę, używając tej metody antykoncepcji.
Jak stosować plastry antykoncepcyjne- gdzie przykleić plaster antykoncepcyjny?
Plastry antykoncepcyjne należy przyklejać na czystą, suchą, nieowłosioną i nieuszkodzoną zdrową skórę okolicy pośladków, brzucha, górnej zewnętrznej części ramienia lub górnej części tułowia w miejscu, w którym ciasna odzież nie będzie ocierała plastra. Stosowanie plastrów obliguje do dbania o skórę oraz do precyzji w ich aplikacji.
Produktu nie należy umieszczać na piersiach ani w miejscach, gdzie skóra jest zaczerwieniona, podrażniona lub uszkodzona.
Każdy kolejny plaster antykoncepcyjny powinien być przyklejony w innym miejscu na skórze, by uniknąć ewentualnego podrażnienia, chociaż można umieścić go w tej samej okolicy anatomicznej.
Plaster antykoncepcyjny, należy mocno docisnąć dłonią do skóry, by dobrze przylegał wzdłuż krawędzi.
Na obszarach skóry, na których nakleja się lub będzie naklejało się w najbliższym czasie plaster, nie należy nakładać makijażu, kremów, olejków, pudrów ani żadnych innych środków kosmetycznych lub leków działających miejscowo, aby zapobiec ich oddziaływaniu na właściwości klejące plastra. Zaleca się codzienną kontrolę, czy system transdermalny, plaster prawidłowo przylega.
Plastrów antykoncepcyjnych nie należy przecinać, uszkadzać lub zmieniać w jakikolwiek sposób, gdyż może to upośledzać ich skuteczność antykoncepcyjną. Stosowanie plastrów antykoncepcyjnych w ten sposób zapewnia skuteczną ochronę przed ciążą przez cały cykl.
Plastry antykoncepcyjne – przeciwwskazania
Złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych nie należy stosować w następujących przypadkach:
• występowanie lub ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej,
• żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, zatorowość płucna,
• znana dziedziczna lub nabyta predyspozycja do występowania żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej,
• rozległy zabieg operacyjny, związany z długotrwałym unieruchomieniem,
• zaburzenia zakrzepowo-zatorowe tętnic – czynne zaburzenia zakrzepowo-zatorowe tętnic, przebyte zaburzenia zakrzepowo-zatorowe tętnic (np. zawał mięśnia sercowego) lub objawy prodromalne (np. dławica piersiowa),
• choroby naczyń mózgowych – czynny udar, przebyty udar,
• migrena z ogniskowymi objawami neurologicznymi w wywiadzie
• wysokie ryzyko zaburzeń zakrzepowo-zatorowych tętnic z powodu występowania wielu czynników ryzyka takich jak: cukrzyca z powikłaniami naczyniowymi, ciężkie nadciśnienie tętnicze,
• rozpoznany rak piersi lub podejrzenie raka piersi
• rak endometrium lub inny nowotwór, o którym wiadomo, że jest zależny od estrogenów,
• zaburzenia czynności wątroby zależne od ostrych lub przewlekłych chorób komórek wątrobowych,
• gruczolak lub rak wątroby,
• nierozpoznane nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych.
Co zrobić, jeśli plaster się odklei?
W przypadku nawet częściowego odklejenia się plastra antykoncepcyjnego:
- przez okres krótszy niż jedna doba (do 24 godzin): należy natychmiast ponownie nakleić go w tym samym miejscu albo zastosować nowy.
- przez okres dłuższy niż jedna doba (24 godziny lub dłużej) albo, gdy kobieta nie zauważyła, kiedy plaster antykoncepcyjny, odkleił się, może nie być chroniona przed zajściem w ciążę.Należy przerwać aktualny cykl stosowania produktu antykoncepcyjnego i natychmiast rozpocząć nowy cykl stosowania, naklejając nowy plaster antykoncepcyjny. Konieczne jest równoczesne stosowanie niehormonalnej metody antykoncepcji w ciągu pierwszych 7 dni nowego cyklu.
Skutki uboczne – plastry antykoncepcyjne
Plastry antykoncepcyjne, tak jak doustna antykoncepcja hormonalna, mogą wywoływać działania niepożądane. Tak jak każda substancja, tak i plastry antykoncepcyjne mogą wywołać działania niepożądane:
- zakażenia grzybicze sromu i pochwy, kandydoza pochwy, wysypka krostkowa, krosty w miejscu podania,
- hipercholesterolemia retencja płynów zwiększenie apetytu rzadko hiperglikemia, insulinooporność,
- tkliwość piersi,często bolesne miesiączkowanie, krwawienie z pochwy i zaburzenia miesiączkowania, skurcz macicy, zaburzenia ze strony piersi, upławy z pochwy, mlekotok, zespół napięcia przedmiesiączkowego, suchość sromu i pochwy, dysplazja szyjki macicy, zahamowanie laktacji, upławy z narządów płciowych,
- układ pokarmowy -nudności, ból brzucha, wymioty, biegunka, wzdęcie, zapalenie okrężnicy, wzrost masy ciała.
Zalety plastrów antykoncepcyjnych
Korzyści dla organizmu kobiety w porównaniu z innymi metodami antykoncepcyjnymi są dość istotne.
Taki sposób podania nie nasila dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Ponadto w przypadku wystąpienia biegunki lub wymiotów nie ma ryzyka, że skuteczność antykoncepcyjna zostanie obniżona, tak jak w przypadkutabletek antykoncepcyjnych.
Hormony zawarte w plastrach antykoncepcyjnych, przedostają się do organizmu przez skórę, a nie układ pokarmowy jak przy korzystaniu z tabletek antykoncepcyjnych. W taki sposób podane gestageny zmniejszają negatywny ich wpływ na wątrobę.
Wady plastrów antykoncepcyjnych
Głównymi wadami plastrów antykoncepcyjnych są:
- prawdopodobieństwo doświadczenia działań niepożądanych,
- ryzyko odklejenia się plastra,
- podwyższone ryzyko niektórych nowotworów,
- nieodpowiednie dla kobiet z nadwagą – zbyt duża masa ciała redukuje wchłanialność substancji czynnych, w związku z czym obniża się skuteczność środka.