Octeangin
Co to jest lek Octeangin?
Octeangin zawiera substancję czynną oktenidyny dichlorowodorek. Jest to substancja antyseptyczna, skutecznie zwalczająca mikroorganizmy chorobotwórcze, poprzez niszczenie ich czynności komórkowej.
Konsultacja lekarska od 44,50 zł z TelemediGO
Skład leku Octeangin
Tutaj masz możliwość uzyskania recepty online.
Substancją czynną jest oktenidyny dichlorowodorek. Jedna pastylka twarda zawiera 2,6 mg oktenidyny dichlorowodorku.
Inne składniki leku to: izomalt (E 953), kwas winowy, aromat (zawiera glikol propylenowy, ekstrakt z kawy i kwas 4-(2,2,3-trimetylocyklopentylo) butanowy), olejek eteryczny anyżu gwiaździstego, olejek eteryczny miętowy, sukraloza (E 955).
Konsultacja w 15 minut
Konsultacja z lekarzem bez wychodzenia z domu. Porozmawiaj z internistą online jeszcze dziś.
Umów e-konsultacjęWskazania do stosowania leku Octeangin
Głównym wskazaniem do stosowania leku Octeangin jest krótkotrwałe uzupełniające leczenie zapalenia błony śluzowej jamy ustnej i gardła z typowymi objawami, takimi jak ból, zaczerwienienie i obrzęk.
Preparat przeznaczony wyłącznie do stosowania krótkotrwałego (nie dłużej niż 4 dni).
Octeangin znajduje zastosowanie u dorosłych i młodzieży w wieku od 12 lat.
Jak stosować lek Octeangin?
Lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty.
Zalecana dawka to:
Dorośli i dzieci w wieku od 12 lat powinny jedną pastylkę twardą powoli rozpuścić w jamie ustnej co 2 – 3 godziny. Maksymalna dawka wynosi 6 pastylek twardych na dobę.
Metoda podania: powoli ssać pastylkę twardą w jamie ustnej (podanie na błonę śluzową jamy ustnej).
Nie należy stosować leku Octeangin dłużej niż 4 dni.
Nie zostało określone dotychczas bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności produktu leczniczego Octeangin u dzieci w wieku od 0 do 11 lat.
Przeciwwskazania do stosowania leku Octeangin
W przypadku, gdy u pacjenta stwierdzono nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, nie należy stosować leku Octeangin.
W wypadku wcześniejszego stwierdzenia u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien przed zastosowaniem leku Octeangin omówić to z lekarzem lub farmaceutą. Octeangin zawiera izomalt (E 953), jest to substytu cukru. Jedna pastylka zawiera 2,57 g izomaltu, co odpowiada około 6 kcal (26kJ). Pacjenci z cukrzycą powinni wziąć to pod uwagę.
Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Częstość działań ubocznych nie może być określona na podstawie dostępnych danych: podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej i gardła, żołądka, takie jak zaburzenia smaku, suchość w jamie ustnej, niestrawność, nudności lub ból brzucha oraz reakcje alergiczne.
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym takie objawy niepożądane, które nie zostały wymienione wyżej , należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie lub pielęgniarce.
W mało prawdopodobnym przypadku przedawkowania, mogą nasilić się opisane działania niepożądane.
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
Brak danych lub istnieją tylko ograniczone dane dotyczące stosowania dichlorowodorku oktenidyny u kobiet w okresie ciąży.
Ze względu na niepełne informacje, nie można całkowicie wykluczyć zagrożenia dla płodu. Lek Octeangin nie jest zalecany do stosowania w okresie ciąży oraz u kobiet w wieku rozrodczym nie stosujących skutecznej metody antykoncepcji.
Brak wystarczających informacji na temat przenikania dichlorowodorku oktenidyny do ludzkiego mleka. Nie można wykluczyć zagrożenia dla dziecka karmionego piersią . Leku Octeangin nie należy stosować podczas karmienia piersią.