Recepta online na NFZ
Recepta online NFZ
Recepty niezależnie od ich formy, czy to recepta papierowa (tradycyjna recepta), czy w formie elektronicznej (elektroniczna recepta, recepta online lub e recepta) uprawniają do wykupienia wskazanego w niej leku w dowolnej aptece na terenie Polski (także UE, jeśli to recepty transgraniczne).
Konsultacja lekarska od 39,50 zł z TelemediGO
Recepty online – e recepty online
Recepty to pisemne polecenia lekarza, dokumenty wystawiane pacjentowi po konsultacji medycznej.
Recepty niezależnie od ich formy, czy to recepta papierowa (tradycyjna recepta), czy w formie elektronicznej (elektroniczna recepta, recepta online lub e recepta) uprawniają do wykupienia wskazanego w niej leku w dowolnej aptece na terenie Polski (także UE, jeśli to recepty transgraniczne).
Obecnie wszystkie recepty co do zasady wystawiane są w formie elektronicznej – e recepty, recepty online, a pacjenci w gabinecie lekarskim otrzymują lub pobierają z Internetowego Konta Pacjenta tylko wydruk informacyjny.
Na co wystawiane są recepty online (e recepty) i kto może je wystawić?
Obowiązek wystawiania recept dotyczy produktów leczniczych gotowych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych, a sposób, możliwość wystawienia recepty, uprawnienia do ich wstawiania i czas ich ważności są dokładnie uregulowane.
Zgodnie z przepisami receptę, e receptę (receptę elektroniczną) wystawić może: lekarz, lekarz dentysta, felczer, starszy felczer, pielęgniarka i położna oraz w ograniczonym zakresie farmaceuta.
Czym są recepty farmaceutyczne?
Recepta farmaceutyczna to recepta wystawiana przez farmaceutę w sytuacji zagrożenia zdrowia pacjenta. Co do zasady wystawiana jest w formie elektronicznej – e recepta, recepta online, ale w sytuacji braku dostępu do systemu teleinformatycznego lub wystawienia jej dla osoby o nieustalonej tożsamości wystawiana jest w formie papierowej.
Jakie dane powinna zawierać e recepta?
Ważna e recepta powinna zawierać określone dane:
- miejsce i data wystawienia recepty,
- dane lekarza/ osoby wystawiającej dokument,
- dane pacjenta – w tym przede wszystkim numer pesel,
- termin ważności recepty – recepta ważna przez 30, 90, 120 dni od daty wystawienia recepty,
- zapisane leki – nazwa, potrzebna ilość opakowań, postać leku i dawkowanie,
- czterocyfrowy kod recepty (kod QR, kod kreskowy).
Jak znaleźć swoje recepty na Internetowym Koncie Pacjenta?
Internetowe Konto Pacjenta to system internetowy stworzony dla pacjentów i lekarzy. Zbiera informacje o pacjencie, przebytych chorobach, recepty online, przepisane leki i umożliwia dostęp w każdym miejscu do dokumentacji medycznej. Logowanie do Internetowego konta pacjenta odbywa się poprzez użycie profilu zaufanego, e dowód lub konto internetowe w banku.
Na Internetowym Koncie Pacjenta znajdź zakładkę „Recepty” i „Moje recepty”, a potem receptę, której potrzebujesz.
Jak pobrać swoje e recepty z Internetowego Konta Pacjenta?
Po zalogowaniu do swojego Internetowego Konta Pacjenta, wybierz „Moje konto”, a następnie edytuj Twoje dane i wpisz:
- numer telefonu – wiadomość sms z e receptą,
- adres e-mail – mail z e receptą w postaci PDF.
Możesz też pobierać swoje e recepty poprzez aplikację na telefonie – mojeIKP.
Jak uzyskać receptę online na NFZ?
O wystawienie recepty online możemy prosić swojego lekarza (POZ, lekarza rodzinnego, lekarzy specjalistów itp.). Należy jednak pamiętać, że to lekarz podejmuje ostateczną decyzję o zasadności wystawienia recepty online. Wystawienie e recepty poprzedza odbycie konsultacji medycznej.
W przypadku choroby przewlekłej i recepty online na leki stale przyjmowane często wystarczy wypełniony formularz medyczny, a recepta online wystawiana jest przez lekarza po pozytywnej weryfikacji kwestionariusza.
Możesz również uzyskać receptę za pośrednictwem Telemedi.
Przeczytaj także o: