Kiedy zapalenie gardła może prowadzić do innych powikłań?
Zapalenie gardła, choć zwykle jest niegroźną chorobą, może niekiedy prowadzić do poważnych powikłań. Szczególnie narażone są dzieci, osoby starsze oraz z zaburzeniami odporności (stosujące leczenie immunosupresyjne lub chore na AIDS). Ważne jest, aby nie lekceważyć objawów i skonsultować się z lekarzem - wszystko zależy od przyczyny zapalenia gardła. W przypadku zapalenia gardła na tle bakteryjnym powikłania mogą być bardzo poważne.
Pakiety konsultacji od 55 zł
Ostre zapalenie gardła o podłożu bakteryjnym
Ostre bakteryjne zapalenie gardła (nazywane anginą ropną lub anginą paciorkowcową) najczęściej wywołane jest przez paciorkowce β-hemolizujące grupy A (Streptococcus pyogenes). Nieleczone może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak:
- Ostre kłębuszkowe zapalenie nerek – to poważne zapalenie nerek, które może prowadzić do niewydolności nerek. Objawy obejmują gorączkę, ból brzucha, nudności, wymioty, krwiomocz oraz obrzęki.
- Gorączka reumatyczna – to choroba autoimmunologiczna, która może powodować zapalenie stawów, serca, mózgu i innych narządów. Objawy obejmują gorączkę, ból stawów, zaczerwienienie i obrzęk stawów, ból gardła, kołatanie serca, duszność i wypryski skórne.
- Ropne zapalenie migdałków – jest to bakteryjne zakażenie migdałków, które może powodować silny ból gardła, gorączkę, dreszcze, powiększenie migdałków i ropny nalot na nich.
- Zapalenie ucha środkowego – może powodować ból ucha, gorączkę i wydzielinę z ucha.
- Zapalenie zatok – może powodować ból twarzy, przekrwienie nosa, wydzielinę z nosa i gorączkę.
Objawy zapalenia gardła na tle bakteryjnym to m.in. zaczerwienienie gardła, obrzęk, trudności w przełykaniu, wysoka gorączka. W leczeniu zapalenia gardła na tle bakteryjnym stosuje się antybiotyki.
Wirusowe zapalenie gardła – możliwe komplikacje
Najczęściej zapalenie gardła jest wywołane przez infekcje wirusowe. Chociaż wirusowe zapalenie gardła jest zwykle łagodniejsze niż bakteryjne, w niektórych przypadkach może prowadzić do powikłań, takich jak:
- Ostre zapalenie ucha środkowego – szczególnie częste u dzieci.
- Zapalenie płuc – rzadkie, ale poważne powikłanie, które może powodować duszność, ból w klatce piersiowej i gorączkę.
- Zapalenie osierdzia lub zapalenie płuc – zapalenie otaczającej serce błony osierdzia. Objawy obejmują ból w klatce piersiowej, duszność i gorączkę.
- Paciorkowcowe zapalenie gardła (ropne zapalenie gardła) – gdy dochodzi do nadkażenia bakteryjnego wirusowego zapalenia gardła.
- Przewlekłe zapalenie gardła.
Wirusowe zapalenie gardła objawy:
- ból gardła, zaróżowienie, uczucie suchości i drapania;
- spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła;
- katar i kaszel;
- gorączka;
- uczucie osłabienia i rozbicia.
Niekiedy wirusowe zapalenie gardła może mieć nieco inny przebieg, zależnie od wirusa – np. opryszczkowe zapalenie gardła (HSV) czy mononukleoza zakaźna (EBV). Przy wirusowym zapaleniu gardła stosuje się leczenie objawowe.
Grzybicze zapalenie gardła
Grzybicze zapalenie gardła samo w sobie jest najczęściej powikłaniem, np. grzybicy jamy ustnej lub intensywnej antybiotykoterapii. Powikłaniem grzybiczego zapalenia może być kandydoza ogólnoustrojowa i przeniesienie grzyba na inne narządy. U chorych z grzybiczym zapaleniem gardła bardzo ważne jest przyjmowanie leków przeciwgrzybiczych. Kandydozie towarzyszy ostry ból gardła, ból głowy, złe samopoczucie, biały nalot na ścianach gardła.
Przeczytaj także o: