Włókniak – co to za twór?
Włókniaki skórne to łagodne, nowotworowe zmiany skórne, które powstają w wyniku nadmiernego rozrostu tkanki łącznej. Chociaż zazwyczaj nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, mogą być przyczyną dyskomfortu lub obniżać poczucie estetyki. W zależności od budowy wyróżniamy dwa główne rodzaje włókniaków: miękkie i twarde.
Pakiety konsultacji od 55 zł
Włókniaki miękkie
Włókniaki miękkie to miękkie, ruchome guzki, które najczęściej występują na szyi, twarzy czy plecach. Mogą pojawić się również jamie ustnej. Ich kolor jest zazwyczaj zbliżony do koloru skóry. Powstają w wyniku nadmiernego rozrostu komórek tłuszczowych i komórek tkanki łącznej. Przyczyny powstawania włókniaków miękkich nie są do końca poznane, jednak podejrzewa się, że mogą być związane z zaburzeniami hormonalnymi, genetyką oraz urazami.
Włókniaki twarde
Włókniaki twarde to twardsze, bardziej zrośnięte ze skórą guzki, które najczęściej występują na kończynach dolnych. Ich kolor może być różowy, czerwony lub brązowy. Powstają, gdy komórki tkanki łącznej nadmiernie się rozrastają i łączą z komórkami naskórka. Ich występowanie może być związane z urazami, stanami zapalnymi, ukąszeniami owadów oraz zabiegami kosmetycznymi, takimi jak golenie i depilacja. Włókniak twardy może przypominać wyglądem brodawki łojotokowe.
Jak wygląda usuwanie włókniaków?
Decyzja o usunięciu włókniaka zależy od wielu czynników, takich jak jego wielkość, lokalizacja oraz wpływ na jakość życia pacjenta. Włókniaki mogą być usuwane ze względów estetycznych lub z powodu dolegliwości bólowych. Ich usunięcie zawsze musi być dokładnie omówione z dermatologiem.
Metody usuwania włókniaków
- Usuwanie chirurgiczne – jest to najbardziej inwazyjna metoda, polegająca na wycięciu włókniaka skalpelem w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu na skórze pozostaje blizna.
- Usuwanie za pomocą lasera – laser pozwala na precyzyjne usunięcie włókniaka, minimalizując ryzyko powstawania blizn.
- Elektrokoagulacja – ta metoda polega na wypaleniu włókniaka za pomocą prądu elektrycznej wysokiej częstotliwości.
- Krioterapia – polega na zamrożeniu włókniaka ciekłym azotem.
- Pomocą iniekcji sterydowych – ta metoda jest stosowana głównie w przypadku miękkich włókniaków i polega na wstrzykiwaniu sterydów w zmianę, co prowadzi do jej zmniejszenia.
Kiedy należy usunąć włókniaka?
- Ze względów estetycznych –jeśli włókniak znajduje się w widocznym miejscu i obniża poczucie własnej wartości.
- W przypadku dolegliwości bólowych – jeśli włókniak wywołuje ból lub utrudnia codzienne funkcjonowanie.
- Jeśli włókniak szybko rośnie lub zmienia swój wygląd.
- Jeśli włókniak ulega częstym urazom.
Badania histopatologiczne
Po usunięciu włókniaka zawsze powinno oddać się go do badania histopatologicznego, które pozwala potwierdzić łagodny charakter zmiany i wykluczyć możliwość występowania nowotworu złośliwego.