Recepta na Amoksiklav – antybiotyk o wszechstronnym działaniu
Stosowanie leku Amoksiklav zalecane jest podczas infekcji o podłożu bakteryjnym. Tabletki powlekane Amoksiklav, ale także lek w formie granulatu lub proszku do sporządzenia zawiesiny doustnej przepisywane są na receptę podczas konsultacji w gabinecie lub teleporady. Kiedy stosuje się Amoksiklav, jakie są zalecenia i skutki uboczne po zażyciu leku?
Pakiety konsultacji od 49 zł
Kiedy zaleca się stosowanie leku Amoksiklav?
Tutaj masz możliwość uzyskania recepty online.
Przyjmowanie leku Amoksiklav wskazane jest w leczeniu zakażeń bakteryjnych u dorosłych i dzieci. E-recepta online na Amoksiklav tabletki powlekane 875 mg+125 mg zostanie wydana, gdy zachorujesz lub będziesz cierpiał na dolegliwości takie jak:
- ostre bakteryjne zapalenie zatok,
- ból ucha i ostre zapalenie ucha środkowego,
- zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli,
- pozaszpitalne zapalenie płuc,
- zapalenie pęcherza moczowego,
- odmiedniczkowe zapalenie nerek,
- zakażenia skóry i tkanek miękkich, w tym zwłaszcza zapalenia tkanki łącznej, zakażenia po ukąszeniach zwierząt, ale także w przypadku ciężkiego ropnia okołozębowego z szerzącym się zapaleniem tkanki łącznej,
- zakażenia kości i stawów, zwłaszcza zapalenie kości i szpiku.
Substancje czynne w leku Amoksiklav tabletki powlekane
Substancje czynne zawarte w jednej tabletce to 875 mg amoksycyliny trójwodnej oraz 125 mg kwasu klawulanowego. Stosunek substancji czynnych wynosi 7:1.
Amoksiklav to lek występujący w postaci granulatu lub proszku do sporządzenia zawiesiny doustnej oraz jako tabletki powlekane.
Zalecenia – jakie jest prawidłowe dawkowanie leku Amoksiklav?
Aby ustalić odpowiednią dawkę leku Amoksiklav tabletki powlekane 875 mg+125 mg lekarz musi uwzględnić rodzaj patogenu, jego wrażliwość na leki przeciwbakteryjne, a także ciężkość i umiejscowienie zakażenia oraz wiek i masę ciała pacjenta.
Czas trwania leczenia ustala się obserwując reakcję pacjenta na podany lek. Niektóre zakażenia wymagają podawania leku przez kilka dni, inne dłużej. Aby wydłużyć leczenie na ponad 14 dni potrzebna jest jednak powtórna kontrola stanu zdrowia pacjenta.
Zalecane dawki dla dorosłych i dzieci o masie ciała ≥40 kg
Standardowo podaje się jedną dawkę Amoksilav tabletki powlekane (875 mg + 125 mg), a pomiędzy kolejnymi dawkami leku powinien być odstęp 12 godzin.
Przy zakażeniach ucha środkowego, dolnych dróg oddechowych dróg moczowych czy zapalenia zatok, dawkę leku zwiększa się podając jedną tabletkę Amoksiklav (875 mg + 125 mg) trzy razy na dobę.
Dawkowanie leku dla dzieci o masie ciała poniżej 40 kg
Dla dzieci przeznaczony jest Amoksiklav w postaci granulatu do sporządzenia zawiesiny doustnej lub jako tabletki powlekane. Antybiotyk wydawany jest na receptę.
Zaleca się odpowiednie zmniejszenie dawek, standardowo wylicza się je biorąc pod uwagę ilość leku (25 mg + 3,6 mg do maksymalnie 45 mg + 6,4 mg) na kilogram masy ciała na dobę w dwóch dawkach podzielonych. W przypadku niektórych zakażeń, np. zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok i zakażenia dolnych dróg oddechowych można rozważyć zwiększenie dawki leku.
Amoksiklav tabletki powlekane 875 mg+125 mg przyjmuje się na początku posiłku.
Tabletki powlekane Amoksiklav – przeciwwskazania
Mimo, że zastosowanie leku Amoksiklav tabletki powlekane hamuje rozwój choroby, to istnieją przeciwwskazania do jego stosowania. Nie zażywaj preparatu, jeżeli jesteś uczulony na którykolwiek składnik preparatu, czyli np. na amoksycylinę, kwas klawulanowy, penicylinę lub gdy kiedykolwiek wystąpiły u Ciebie reakcje alergiczne, w tym reakcja anafilaktyczna na inne antybiotyki beta-laktamowe (z grupy cefalosporyn, karbapenemów lub monobaktamów).
Z uwagi na skład leku, jeżeli w przeszłości wystąpiła u Ciebie żółtaczka lub zaburzenia czynności wątroby związane ze stosowaniem amoksycyliny lub kwasu klawulanowego, nie stosuj leku Amoksiklav tabletki powlekane 875 mg+125 mg.
Pamiętaj, że niektóre choroby mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. Gdy lekarz przeprowadza z Tobą wywiad medyczny, poinformuj go, jeżeli kiedykolwiek wystąpiły u Ciebie reakcje nadwrażliwości na penicyliny, inne antybiotyki beta-laktamowe lub na inne leki czy alergeny.
U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek oraz u chorych, u których w przeszłości wystąpiły napady drgawkowe, padaczka czy zapalenie opon mózgowych, mogą wystąpić drgawki.
Chorzy na mononukleozę zakaźną ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia rumieniowych zmian skórnych, wyglądających jak wysypka skórna, również nie powinni zażywać tego antybiotyku.
Jeżeli po zastosowaniu leku wystąpi uogólniony rumień z krostkami oraz gorączka, trzeba jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Takie objawy mogą świadczyć o ciężkiej reakcji skórnej w postaci ostrej uogólnionej osutki krostkowej. Gdy tak się stanie, trzeba od razu przerwać leczenie, a w przyszłości nie stosować więcej leków z amoksycyliną.
Długotrwałe stosowanie różnych antybiotyków może spowodować nadmierny rozwój oraz oporność bakterii i grzybów na działanie leku. Jeżeli w okresie stosowania leku z amoksycyliną pojawią się kolejne infekcje bakteryjne lub grzybicze, trzeba szybkiej konsultacji lekarskiej.
Substancje czynne zastosowane w preparacie mogą powodować zaburzenia czynności wątroby. Objawy mogą wystąpić już w trakcie leczenia lub po jego zakończeniu. Zwykle przemijają dość szybko, jednak wśród pacjentów otrzymujących amoksycylinę są także przypadki ciężkie.
Jeżeli w trakcie leczenia antybiotykiem lub po jego zakończeniu pojawi się biegunka, nie lecz jej samodzielnie, a skonsultuj się z lekarzem. W tym przypadku istnieje ryzyko wystąpienia rzekomobłoniastego zapalenia jelit, które czasami ma ciężki przebieg, ważne jest, aby nie stosować leków hamujących perystaltykę jelit.
Przedawkowanie leku Amoksiklav tabletki powlekane 875 mg+125 mg
Amoksiklav (875 mg + 125 mg kwasu klawulanowego) nie powinien być stosowany dłużej niż 2 tygodnie. Gdy zażyjesz większą dawkę antybiotyku niż ta zalecana, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem.
Gdy przedawkujesz lek Amoksiklav tabletki powlekane 875 mg+125 mg objawi się to biegunką, drgawkami, nudnościami lub wymiotami. Idąc na konsultacje do lekarza weź ze sobą opakowanie preparatu, ponieważ Amoksiklav dostępny jest w różnych postaciach z innymi proporcjami składników, w tym także substancji czynnych, co może być istotne z punktu widzenia lekarza.
Skutki uboczne przyjmowania leku Amoksiklav tabletki powlekane 875 mg+125 mg
Antybiotyk Amoksiklav tabletki powlekane 875 mg+125 mg może powodować działania niepożądane, najczęstszym jest biegunka. 1 na 10 pacjentów jako działania niepożądane po przyjęciu antybiotyku Amoksiklav, wymienia kandydozę pochwy, jamy ustnej lub fałdów skórnych, a także nudności i wymioty. Niezbyt często zdarzają się ból głowy, nieprawidłowe wyniki badań krwi, niestrawność, pokrzywka, świąd, wysypka skórna czy zawroty głowy. Rzadko może pojawić się wysypka skórna, przekształcająca się w pęcherzyki i rumień wielopostaciowy.
Na podstawie dostępnych danych w ulotce leku Amoksiklav tabletki powlekane do sporządzania zawiesiny doustnej pojawiają się także działania niepożądane o nieznanej częstości występowania, są to:
- czarny włochaty język,
- drgawki,
- nieprawidłowe wyniki badań krwi,
- obecność kryształów w moczu,
- pobudzenie ruchowe,
- przedłużony czas krzepnięcia krwi,
- śródmiąższowe zapalenie nerek,
- zapalenie wątroby,
- żółtaczka,
- aseptyczne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
- ciężkie reakcje skórne,
- objawy grypopodobne połączone z wysypką oraz gorączką, a także obrzęk węzłów chłonnych,
- reakcje alergiczne,
- wodnista biegunka z krwią i śluzem, bólem brzucha i/lub gorączką,
- zapalenie okrężnicy.
Gdy pojawi się u Ciebie któryś z powyższych objawów, pilnie skonsultuj się z lekarzem.
Amoksiklav tabletki powlekane 875 mg+125 mg a ciąża i karmienie piersią
Amoksiklav tabletki powlekane 875 mg+125 mg to antybiotyk, gdy jesteś w ciąży lub przypuszczasz, że możesz w niej być, przekaż tą informację lekarzowi. Antybiotyki w czasie ciąży mogą być zażywane tylko po konsultacji z lekarzem oraz w ściśle wskazanych przypadkach, np. gdy wystąpi ciężka infekcja bakteryjna.
Natomiast jeśli pacjentka w okresie karmienia piersią będzie miała infekcję, lekarz podejmie decyzję czy zastosować lek Amoksiklav. Substancje czynne zawarte w antybiotykach mogą przeniknąć do mleka matki. Lekarz może podjąć decyzję o innym sposobie dawkowania leku, uwzględniając harmonogram karmienia piersią. Zazwyczaj specjalista zaleca, aby przyjmować Amoksiklav tabletki powlekane 875 mg+125 mg od razu po karmieniu, tak aby zminimalizować ryzyko zaburzenia flory bakteryjnej u dziecka.
Podobne leki
Podobne leki przeciwbakteryjne zawierające amoksycylinę i kwas klawulanowy mogące służyć jako zamienniki leku Amoksiklav tabletki powlekane to:
- Amoxicillin + Clavulanic Acid Aurovitas,
- Amylan,
- Auglavin PPH,
- Augmentin,
- Co-amoxiclav Bluefish,
- Hiconcil Combi,
- Penlac,
- Polamoklav,
- Ramoclav,
- Taromentin.
Przeczytaj także o:
W tym artkule poruszamy zagadnienia dotyczące:
- amoksiklav czy to silny antybiotyk
- po jakim czasie działa antybiotyk amoksiklav
- taromentin czy to silny antybiotyk
- amoksiklav 875+125 ile dni
- jak długo brac amoksiklav
- toksyczność doustnych leków przeciwzakrzepowych
- rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego
- strony przewodu pokarmowego
- rzadko obserwowano zapalenie wątroby
- zakażenia układu moczowego