Krople do nosa dla dzieci – jakie wybrać?
Gdy Twoje dziecko ma katar, potrafi być marudne, nie chce jeść i niechętnie się bawi. Każdy rodzić chce przynieść swojemu dziecku ulgę w katarze - dolegliwość ta jest na ogół niegroźna, jednak potrafi być niezwykle dokuczliwa. Zatkany nos utrudnia oddychanie, wydzielina może spływać po tylnej ścianie gardła, wywołując jego drapanie a nawet ból. Jakie krople do nosa dla dzieci wybrać, aby skutecznie odetkać mały nosek?
Pakiety konsultacji od 49 zł
Tutaj masz możliwość uzyskania recepty online.
Krople do nosa dla dzieci w przypadku zapalenia zatok i alergii – udrożnij nosek i zmniejsz obrzęk śluzówki.
Zastanawiasz się, jak możesz przynieść ulgę swojemu dziecku, kiedy ma katar? Pierwsze co zwykle rodzicom przychodzi do głowy to krople do nosa. Istnieje kilka ich rodzajów. Krople do nosa powinny być dobrane do rodzaju kataru i wieku dziecka.
Katar (nieżyt nosa) to objaw chorobowy, który występuje w wyniku stanu zapalnego błony śluzowej nosa. Objaw ten charakteryzuje się przekrwieniem, obrzękiem oraz wydzielaniem z nosa dużej ilości śluzu. Przyczyną kataru są najczęściej infekcje wirusowe, ale może być też spowodowany przez bakterie, alergie, zanieczyszczenia powietrza, czy podrażnienia chemiczne. Objawy kataru to przede wszystkim uczucie zatkanego nosa, trudności w jego wysmarkaniu, kichanie, kaszel, a także ból głowy i gardła. Katar zwykle trwa kilka dni lub tygodni, a jego objawy można złagodzić poprzez nawilżanie błony śluzowej, przyjmowanie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych, leków zmniejszających obrzęk śluzówki nosa i odpoczynek. Katar jest bardzo częstym i powszechnym objawem w takich chorobach jak przeziębienie, grypa, zapalenie zatok, zapalenie gardła lub dolnych dróg oddechowych.
Krople do nosa dla dzieci powinny być dobierane według rodzaju kataru jaki dokucza dziecku. Warto przede wszystkim poradzić się farmaceuty, zanim zdecydujesz się na konkretny rodzaj kropel do nosa. Jak możesz szybko zorientować się, czy katar dziecka ma podłoże infekcyjne czy może alergiczne? Bardzo charakterystyczne dla kataru alergicznego jest nadmierne wydzielanie śluzu z nosa, który ma postać wodną. Kropelki kataru spływają z noska Twojej pociechy szybko, „lecą jak woda”, tak jak ona są przezroczyste. Katar alergiczny pojawia się zwykle wtedy, kiedy Twoje dziecko jest narażone na alergeny, np. sierść zwierząt, roztocza, pyłki traw i roślin. Towarzyszą mu zwykle łzawienie oczu, ich zaczerwienienie, częste kichanie, może wystąpić uporczywy kaszel. Katar infekcyjny jest gęstszy, spływa wolniej, może mieć kolor biały, żółty lub zielony. Na chusteczce lub w aspiratorze do kataru widoczna jest wydzielina o konsystencji zbliżonej do białka jaja (rozciągliwa, śluzowata). Katar pochodzenia wirusowego lub bakteryjnego pojawia się z innymi objawami, takimi jak ból gardła, ból głowy, kaszel, stan podgorączkowy, dziecko może być marudne i często odczuwać potrzebę odpoczynku. W obu rodzajach kataru może pojawiać się uporczywe uczucie zatkania nosa. Przy katarze infekcyjnym często dochodzi do sytuacji, że ciężko jest dziecku wysmarkać nos.
Stan zapalny w obrębie błony śluzowej nosa – jakie krople pomogą dziecku?
Podczas wyboru kropli do nosa dla dziecka należy kierować się kilkoma ważnymi czynnikami, takimi jak wiek dziecka, rodzaj i przyczyna kataru, a także Twoje i dziecka indywidualne potrzeby oraz preferencje. Dostępne są wyroby medyczne lub spraye do nosa zawierające konkretne substancje czynne. Oto kilka rodzajów kropli do nosa, które mogą być stosowane u maluchów:
- Roztwór soli fizjologicznej – krople do nosa z solą fizjologiczną są bezpieczne i często stosowane nawet u noworodków. Można używać je do codziennej higieny nosa dla niemowląt, noworodków i starszych dzieci. Dostępne są w postaci kropli w prostych, przezroczystych ampułkach. Cechuje je dość niska cena. Krople z soli fizjologicznej nawilżają śluzówkę nosa, udrażniają go, można je stosować nawet kilka razy dziennie. Sól fizjologiczna w aptekach występuje w różnych stężeniach, dlatego przed wyborem należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Ważne jest, aby roztwór o odpowiednim stężeniu był dobrany do wieku dziecka. Niekiedy roztwory soli fizjologicznej zawierają również kwas hialuronowy, co pomaga lepiej nawilżać śluzówkę nosa.
- Krople do nosa z olejkami eterycznymi – pomagają w łagodzeniu stanów zapalnych i udrożnieniu nosa, szczególnie u maluchów z katarem alergicznym. Dostępne jako krople lub aerozol do nosa. W składzie zawierają olejek miętowy, olejek eukaliptusowy, wyciąg z sosny górskiej. Zwykle dostępne dla dzieci od 2 roku życia.
- Krople do nosa z lekami przeciwhistaminowymi – krople i aerozole do nosa zawierające leki przeciwhistaminowe najczęściej są dostępne bez recepty. Ułatwiają oddychanie i przynoszą ulgę w katarze siennym. Spray do nosa z lekami przeciwhistaminowymi dla dziecka powinien być odpowiednio dostosowany do jego wieku – odpowiedniego wyboru pomoże Ci dokonać farmaceuta.
- Krople z antybiotykiem – w przypadku bakteryjnego zapalenia zatok, pediatra może zalecić krople do nosa zawierające antybiotyk. Mają one działanie silnie przeciwbakteryjne i pomogą wyciszyć stan zapalny występujący w obrębie zatok. Należy stosować ściśle według wskazań lekarza.
- Woda morska – to naturalny produkt wykorzystywany do oczyszczenia i nawilżenia błony śluzowej nosa. Doskonale łagodzi katar u dziecka. Spraye z wodą morską zawierają wiele składników mineralnych, takich jak chlor, magnez, potas, wapń, jod, sód i siarka, które korzystnie wpływają na stan śluzówki nosa. Woda morska nie podrażnia błony śluzowej, pomaga rozrzedzić wydzielinę oraz ułatwia jej usuwanie z nosa. Dodatkowo zapobiega wysuszeniu i podrażnieniu nosa. Można stosować ją pomocniczo zarówno przy katarze alergicznym jak i infekcyjnym.Rodzaje wody morskiej do nosa:
- Woda morska izotoniczna – zawiera odpowiedni poziom soli, który jest zbliżony do naturalnego jej poziomu w organizmie człowieka. Polecana jest do codziennego stosowania w celu nawilżania śluzówki, przez co łagodzi katar. Spray z wodą morską izotoniczną świetnie oczyszcza nos z wydzieliny.
- Woda morska hipertoniczna – roztwór hipertoniczny zawiera więcej soli niż woda morska izotoniczna. Jej działanie polega na zmniejszeniu obrzęku błony śluzowej nosa i ułatwieniu usuwania wydzieliny. Zwykle jest stosowana w przypadku ciężkiego kataru, zatkania nosa, łagodzi też stany zapalne.
- Woda morska do nosa z dodatkiem olejków eterycznych – może zawierać olejki z mięty, eukaliptusa, rumianku, itp. Działanie takiej wody morskiej polega na łagodzeniu stanów zapalnych, ułatwieniu oddychania i relaksacji.Odpowiedni rodzaj wody morskiej pomoże dobrać Ci farmaceuta – dopyta się, czy u dziecka zachodzą przeciwwskazania do jej stosowania i dobierze środek odpowiedni do wieku.
- Krople do nosa zawierające substancje obkurczające naczynia krwionośne, takie jak np. ksylometazolin są stosowane w celu ułatwienia oddychania przez nos. Substancje takie jak oksymetazolina lub ksylometazolina zawarte w sprayach lub kroplach działają poprzez zwężenie naczyń krwionośnych w błonie śluzowej nosa, co zmniejsza obrzęk i ułatwia oddychanie przez nos. Leki tego rodzaju są dostępne dla dzieci w każdym wieku, jednak należy używać ich ściśle według wskazań pediatry. Trzeba pamiętać, że takie krople do nosa powinny być stosowane tylko przez krótki czas (nie dłużej niż 3-5 dni), ponieważ dłuższe ich używanie prowadzi do uzależnienia od leku oraz skutków ubocznych, takich jak suchość nosa, ból głowy, uczucie pieczenia czy nadmierna pobudliwość.
Warto pamiętać, że niektóre krople do nosa są przeznaczone tylko dla starszych dzieci i dorosłych, a ich stosowanie u dzieci poniżej określonego wieku może być niebezpieczne lub skutkować niepożądanymi efektami ubocznymi. Dlatego też, przed użyciem kropli do nosa, należy dokładnie przeczytać ulotkę oraz skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Przeczytaj także o: