Bóle menstruacyjne, ból piersi – oznaki miesiączki i ciąży
Ból piersi i bóle menstruacyjne to powszechne dolegliwości, zazwyczaj wynikające z naturalnych procesów zachodzących w organizmie kobiety. W większości przypadków nie są powodem do niepokoju, ale raczej efektem hormonalnych zmian związanych z cyklem miesiączkowym czy ciążą. Ból piersi związany ze zmianami stężeń hormonów nazywamy mastalgią. Jak wygląda ból piersi i kiedy powinien skłaniać do wizyty u lekarza?
Pakiety konsultacji od 55 zł
Bolesność piersi przed okresem i w trakcie
Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) to jedna z przyczyn bólu piersi. Przed miesiączką wiele kobiet doświadcza bólu piersi i ich napięcia, pojawia się też tkliwość piersi. Objawy te zwykle zaczynają się kilka dni przed rozpoczęciem miesiączki, osiągając szczyt w trakcie jej trwania. Odpowiedzialne za te dolegliwości są głównie hormony: estrogen i progesteron.
Estrogen odpowiada za wzrost komórek gruczołowych w piersiach, przygotowując je do ewentualnej ciąży. Gdy nie dochodzi do zapłodnienia, poziomy progesteronu spadają, co może powodować bolesność i obrzęk piersi. Warto wspomnieć, że to zjawisko jest zazwyczaj krótkotrwałe – dolegliwości bólowe ustępują po zakończeniu okresu menstruacyjnego.
Aby złagodzić ból piersi można stosować ciepłe okłady. Ból piersi przed okresem może łagodzić również ogólny, zdrowy tryb życia – unikanie kofeiny i soli oraz dbanie o regularną dawkę aktywności fizycznej.
Ciąża – ból piersi to wczesny objaw
W ciąży zmiany hormonalne są jeszcze bardziej intensywne, co często manifestuje się bólem piersi. Już we wczesnych stadiach ciąży organizm kobiety zaczyna produkować większe ilości estrogenów, co wpływa na wzrost i rozwój gruczołów mlekowych. Na początku ciąży ból piersi jest więc zjawiskiem całkowicie naturalnym.
Bóle piersi mogą być jednym z pierwszych objawów ciąży i często towarzyszą przyszłym mamom przez cały pierwszy trymestr. Jest to zjawisko naturalne i nie powinno budzić zbytniego niepokoju. Jednak, jeśli kobieta wyczuje guzek podczas samobadania piersi, należy skonsultować się z lekarzem i przeprowadzić dodatkowe badania, takie jak USG piersi, aby wykluczyć ewentualne poważniejsze problemy.
Karmienie piersią – jak zmniejszyć ból piersi?
Problemy pojawiają się również w okresie karmienia piersią. To prawdziwa rewolucja dla kobiecych piersi i może przynieść wiele niespodziewanych dolegliwości. Przede wszystkim kluczowe jest prawidłowe przystawianie dziecka do piersi. Na początku karmienia większość kobiet skarży się na pieczenie brodawki sutkowej przy karmieniu – doskonałą pomocą jest smarowanie sutków lanoliną i ich wietrzenie. Problem ustępuje po kilku tygodniach.
Zatkanie kanalika i zapalenie piersi to dość częste dolegliwości, które mogą sprawić karmiącej mamie wiele dyskomfortu. Dotyk piersi potęguje nieprzyjemne odczucia, a pod skórą można wyczuć zgrubienia. Ważne jest, aby nie rezygnować z karmienia a pokarm odciągać tylko do uczucia ulgi. Bardzo istotne jest, aby nie odciągać zbyt dużej ilości mleka laktatorem, ponieważ to dodatkowo napędza laktację. Można pomóc sobie lekami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi, np. ibuprofenem. Na bolesne i tkliwe piersi w czasie laktacji pomogą delikatne masaże i zimne okłady. Gdy pojawi się zastój mleka (wyczuwalny bolesny guzek, który pojawił się nagle) pomagają ciepłe okłady przed samym karmieniem i zimne okłady zaraz po nim.
Ból piersi – kiedy powinien niepokoić?
Kiedy bolące piersi powinny skłonić do szybkiej wizyty u lekarza?
- podczas samobadania na początku cyklu wyczujesz guzek;
- ból piersi pojawia się w środku cyklu lub na początku, jest silny i punktowy;
- zauważasz niesymetryczne powiększenie piersi;
- pojawił się wyciek jakiejkolwiek treści z brodawki sutkowej (gdy nie karmisz i nie jesteś w ciąży);
- zmienił się kolor brodawek sutkowych i zmiany skórne;
- pojawił się ból i zaczerwienienie jednej lub obu piersi gdy nie karmisz.
Przeczytaj także o: