E-recepta na odrę – uzyskaj receptę na leki online bez wychodzenia z domu
Odra to wysoce zaraźliwa choroba wirusowa, która może prowadzić do poważnych powikłań. Jeżeli podejrzewasz ją u swojego dziecka lub u siebie, skup się na tym, aby nie opuszczać domu aż do całkowitego wyzdrowienia. To pomoże zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. Co możesz zrobić, aby uzyskać odpowiednie leczenie odry bez wychodzenia z domu? Odpowiedzią jest konsultacja online lub teleporada.
Pakiety konsultacji od 55 zł
Odra – co to za choroba?
Odra wywoływana jest przez wirusa odry – morbillivirus measles virus, który należy do rodziny Paramyxoviridae. Jest to wysoce zaraźliwy wirus, który rozprzestrzenia się drogą kropelkową, czyli poprzez kaszel i kichanie osoby chorej. Okres inkubacji odry trwa od 10 do 12 dni. Choroba najczęściej dotyka dzieci oraz czasami ich rodziców.
Pierwsze objawy to:
- gorączka,
- katar i ból gardła,
- kaszel,
- zapalenie spojówek (zaczerwienienie oczu, łzawienie).
Po kilku dniach pojawia się charakterystyczna wysypka, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia się na resztę ciała. Wysypka trwa około 4-5 dni.
Choroba trwa 10-14 dni w tym czasie można aktywnie zarażać innych. Zalecana jest więc izolacja dziecka, aby nie rozprzestrzeniać choroby. Jednocześnie rodzic jest zobowiązany do pilnego monitorowania stanu zdrowia dziecka i mimo wszystko skorzystania z pomocy lekarskiej (udania się do lekarza osobiście) w przypadku braku poprawy lub pogarszania się objawów. Przy odrze mogą wystąpić poważne powikłania, takie jak zapalenie płuc, zapalenie ucha, zapalenie mózgu a nawet sepsa.
Najlepszym sposobem na odrę jest szczepienie – obecnie w Polsce jest ono obowiązkowe. Szczepionkę (MMR – odra, świnka, różyczka) podaje się dzieciom w dwóch dawkach – 13 miesiąc życia oraz dawka przypominająca w 6 roku życia.
Masz odrę? Skorzystaj z lekarza online dla bezpieczeństwa swojego i innych
W Twoich stronach pojawiają się przypadki odry? Twoje dziecko miało kontakt z innym chorym a teraz ma objawy? Postaraj się ograniczać rozprzestrzenianie wirusa i zrezygnuj z wizyty w gabinecie lekarskim, chyba że dziecko bardzo źle się czuje. Zamiast tego skorzystaj z porady przez telefon lub konsultacji online. Porozmawiaj z lekarzem na temat objawów dziecka, a ten na ich podstawie zaplanuje odpowiednie leczenie objawowe. Leczenie odry odbywa się głównie objawowo – nie ma lekarstwa na wirusa, ale można łagodzić ból, gorączkę i odpowiednio pielęgnować zmiany skórne. Jeżeli potrzebujesz e-recepty na leki dla dziecka, lekarz pediatra w czasie wizyty ją wystawi. Po wizycie otrzymasz SMS z kodem recepty, możesz podejrzeć ją po zalogowaniu do internetowego konta pacjenta. Pediatra online lub poprzez teleporadę wystawi Ci też zwolnienie na opiekę na dziecko. Wizyty online i teleporady to całkowicie legalna forma leczenia – lekarz ma uprawnienia do wystawiania recept, zwolnień, skierowań. Po konsultacji online otrzymasz mailowo dokumentację ze wskazaniami jak stosować leki – wydrukuj ją i trzymaj w widocznym miejscu, ponieważ taki wydruk informacyjny jest niezwykle przydatny w czasie leczenia.
E-recepta – jak to działa?
E-recepta od jakiegoś czasu jest oficjalnie obowiązującą formą przepisywania leków. W aptece podaje się specjalny kod recepty oraz pesel. Na recepcie online widnieją wszystkie najważniejsze informacje – ilość przepisanych opakowań leku, refundacja, dane pacjenta i lekarza wystawiającego. E-receptę zrealizujesz w każdej aptece na terenie Polski.
Przeczytaj także o: