Jakie są główne przyczyny ostrego bólu podbrzusza u kobiet?
Ból podbrzusza to częsty problem, który może dotknąć kobiety w każdym wieku. Dolegliwości bólowe mogą mieć różny charakter – od łagodnego dyskomfortu po ostry, silny ból, uniemożliwiający codzienne funkcjonowanie. Jeżeli odczuwane dolegliwości bólowe nie dają Ci normalnie funkcjonować, a ból jest ciężki do zniesienia, koniecznie skorzystaj z szybkiej pomocy lekarskiej. Leczenie bólu brzucha polega najpierw na podaniu środków rozkurczowych a następnie poszukiwaniu przyczyn bólu podbrzusza. Podstawowym badaniem jest usg jamy brzusznej.
Pakiety konsultacji od 49 zł
Ostry ból podbrzusza – przyczyny ginekologiczne
Z bólem podbrzusza często związane są choroby ginekologiczne. Jeżeli cierpisz na umiarkowane bóle brzucha w różnych momentach cyklu, warto skonsultować je z ginekologiem. Przewlekły ból brzucha na dole może wiązać się z rozwojem choroby. Jeżeli jednak ból w dole brzucha staje się ciężki do wytrzymania, nie czekaj – udaj się na SOR szpitala, gdzie znajduje się oddział ginekologiczny.
- Bolesne miesiączkowanie – ból zwykle pojawia się kilka dni przed miesiączką lub pierwszego dnia i ustępuje po kilku dniach. Może być tępy, ostry lub skurczowy i promieniować do pleców lub ud. Jeżeli ból brzucha w czasie miesiączki jest ciężki do zniesienia, należy skonsultować go z ginekologiem. Silny ból podbrzusza w czasie miesiączki może być oznaką chorób układu rozrodczego.
- Endometrioza – ból może być silny i długotrwały, nasilać się podczas miesiączki i stosunku.
- Ciąża ektopowa – ból jest zwykle ostry i jednostronny, może towarzyszyć mu krwawienie z dróg rodnych. Zagnieżdżenie ciąży poza macicą jest jedną z częstych przyczyn bólu podbrzusza.
- Poronienie – ból może być skurczowy i towarzyszyć mu krwawienie oraz skrzepy krwi. Jeżeli jesteś w ciąży, czujesz silne bóle podbrzusza i pojawiło się krwawienie, jak najszybciej udaj się do szpitala.
- Zapalenie narządów miednicy mniejszej (zapalenie przydatków) – ból jest zwykle silny, obustronny, może towarzyszyć mu gorączka, osłabienie, upławy z dróg rodnych i bolesne oddawanie moczu.
Ostry ból brzucha – problemy ze strony układu moczowego
Ostry ból podbrzusza może pojawić się w następujących problemach z układem moczowym:
- Ostre zapalenie pęcherza moczowego – ból jest zwykle silny i towarzyszy mu częste oddawanie moczu, pieczenie podczas oddawania moczu. Ze strony pęcherza moczowego można odczuwać parcie pomimo, że pęcherz moczowy jest pusty.
- Kamica nerkowa – ból jest bardzo ostry, ciężki do zniesienia i odczuwany zwykle w części lędźwiowej kręgosłupa po lewej lub prawej stronie. Mogą towarzyszyć mu nudności i wymioty, zawroty głowy, gorączka. Wiele kobiet uważa, że kolka nerkowa jest dużo gorsza niż bóle porodowe.
- Odmiedniczkowe zapalenie nerek i inne stany zapalne nerek – ból może być podobny do kolki nerkowej, często jednak nie jest aż tak ostry jak przy kamicy moczowodu. Towarzyszą mu nudności i gorączka.
Ból podbrzusza a zapalenie jelita grubego i inne problemy jelitowe:
- Zespół jelita drażliwego (IBS) – ból jest zwykle skurczowy i towarzyszy mu wzdęcie, gazy, biegunka lub zaparcia.
- Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) – ból jest silny i towarzyszy mu biegunka, krew w stolcu, gorączka i utrata wagi.
- Choroba Crohna – ból może być ostry lub tępy i może towarzyszyć mu biegunka, gorączka, utrata wagi i bóle stawów.
- Niedrożność jelit – ostry ból podbrzusza może być objawem niedrożności jelit.
Ostry ból brzucha mogą wywołać również inne choroby układu pokarmowego, np. zatrucie pokarmowe lub stan zapalny wywołany wirusami i bakteriami (np. rotawirusy, helicobacter pylori). Nawracający ból brzucha – żołądka i jelit, należy skonsultować z lekarzem.
Inne możliwe przyczyny bólu podbrzusza:
- Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego;
- zapalenie pęcherzyka żółciowego;
- ostry ból brzucha może być symptomem ostrego zapalenia trzustki.
Przeczytaj także o: