Ból klatki piersiowej
Ból klatki piersiowej – przyczyny, objawy, leczenie
Ból w klatce piersiowej nie musi od razu oznaczać zawału serca, jednak z pewnością nie wolno go lekceważyć. Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny bólu klatki piersiowej, jakie są jego objawy oraz jak może wyglądać leczenie. Co jednak najważniejsze, skonsultuj się z lekarzem!
Pakiety konsultacji od 55 zł
Ból klatki – najczęstsze przyczyny
Klatka piersiowa to miejsce, gdzie znajdują się ważne organy wewnętrzne: serce, oskrzela, płuca, a także część górnego odcinka przewodu pokarmowego. Są tam także ważne naczynia krwionośne, nerwy oraz mięśnie. Każda z tych części ciała może być przyczyną dolegliwości bólowych.
Najczęstsze przyczyny bólu w klatce piersiowej to:
- choroba wieńcowa,
- zawał serca,
- zator płuc,
- refluks żołądkowo-przełykowy,
- zapalenie trzustki.
Każda z tych dolegliwości wymaga szybkiej diagnostyki i leczenia, gdyż część z nich jest potencjalnie śmiertelna, nie należy więc zwlekać z wezwaniem pogotowia.
Ból klatki może też mieć mniej znane i nie tak niebezpieczne przyczyny, na przykład przewlekły stres, zapalenie mięśni międzyżebrowych czy półpasiec. Z całą pewnością diagnoza przyczyny nie może opierać się na wiedzy z artykułu w internecie – należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Świetnym rozwiązaniem jest zdalna porada przez usługi telemedyczne. Można na przykład skonsultować się z lekarzem Telemedico.
Ból klatki – objawy
Ból klatki piersiowej może objawiać się, w zależności od przyczyny, jako pieczenie, gniecenie, rozpieranie lub kłucie. Często nasila się podczas wysiłku, kaszlu czy kichania i może promieniować do łopatki, pleców, szyi, głowy i kończyn. Mogą też pojawić się uczucie duszności, osłabienie, potliwość, zawroty głowy i podwyższona temperatura. Każdy z tych objawów może wskazywać na konkretną przyczynę bólu w klatce piersiowej, jednak sam pacjent zazwyczaj nie jest w stanie jej określić. Dlatego podczas konsultacji z lekarzem należy dokładnie opisać, jaki charakter ma ból w klatce piersiowej i jakie jeszcze objawy mu towarzyszą. W tym celu lekarz zada pytania, które pomogą opisać rodzaj odczuwanego bólu i wymienić wszystkie objawy, których pacjent może nawet ze sobą nie łączyć.
Ból klatki – leczenie
Leczenie bólu klatki piersiowej zależy od jego przyczyny. W przypadku zapalenia mięśni czy półpaśca będą to głównie leki przeciwbólowe, zawał serca czy zator płuc wymagają natychmiastowej hospitalizacji i interwencji chirurgicznej, a choroba wieńcowa leczona będzie lekami kardiologicznymi. Bólu w klatce piersiowej absolutnie nie należy bagatelizować i leczyć na własną rękę ani czekać, aż sam przejdzie. Konsultacje telemedyczne pomogą ustalić możliwą przyczynę i skierować pacjenta na odpowiednie leczenie lub – jeśli to konieczne – wezwać natychmiastową pomoc.
Przeczytaj także o: