Jakie są przyczyny przewlekłego zapalenia zatok?
Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych, znane również jako chroniczne zapalenie zatok, to powszechny problem zdrowotny. O przewlekłym zapaleniu zatok mówimy, gdy występuje przewlekła niedrożność nosa lub obecność wydzieliny przez okres dłuższy niż 12 tygodni. Osoby dotknięte tą przypadłością często doświadczają uciążliwych objawów, takich jak ból głowy, zatkany nos czy nawet utrata węchu.
Pakiety konsultacji od 55 zł
Przyczyny przewlekłego zapalenia zatok
- Zakażenia wirusowe i bakteryjne: Ostre zapalenie zatok, które nie zostało wyleczone, może prowadzić do przewlekłego stanu zapalnego.
- Alergie: Osoby cierpiące na alergie, zwłaszcza alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa, są bardziej narażone na rozwój przewlekłego zapalenia zatok.
- Anatomiczne czynniki ryzyka: Skrzywienie przegrody nosowej, polipy nosa, czy też inne wady anatomiczne mogą sprzyjać zatrzymywaniu się śluzu w zatokach, co prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego.
- Niedrożność nosa: Problemy z odpływem śluzu z zatok mogą powodować ich przewlekłe zapalenie.
- Czynniki środowiskowe: Długotrwałe narażenie na zanieczyszczenia powietrza, dym tytoniowy czy też klimat suchy lub bardzo wilgotny mogą predysponować do zapalenia zatok.
Przewlekłe zapalenie zatok – objawy
Objawy w przypadku przewlekłego zapalenia zatok mogą być uciążliwe i wpływać negatywnie na codzienne funkcjonowanie. Objawy zapalenia zatok przynosowych zależą od charakteru zapalenia oraz tego, których zatok dotyczy stan zapalny.
Niektóre objawy przewlekłego zapalenia zatok to:
- Ból twarzy
- Przewlekłe zatkanie nosa
- Wydzielina z nosa
- Ból głowy
- Utrata węchu
- Katar
Część pacjentów z przewlekłym zapaleniem zatok zgłasza również inne objawy, takie jak uciążliwy kaszel, który nasila się szczególnie w nocy. Jest to spowodowane wydzieliną z nosa, która spływa po tylnej ścianie gardła, wywołując reakcję kaszlową. Ponadto mogą występować bolesność gardła, zaburzenia snu, uczucie mdłości, nieświeży oddech, ogólne zmęczenie oraz uczucie rozbicia.
Objawy ostrego zapalenia zatok utrzymują się krócej niż 12 tygodni.
Leczenie przewlekłego zapalenia zatok
W leczeniu przewlekłego zapalenia zatok stosuje się różnorodne podejścia, w zależności od przyczyn i nasilenia schorzenia. Oto kilka skutecznych metod:
- Leczenie farmakologiczne: W przypadku infekcji bakteryjnej lekarz może zalecić antybiotyki, natomiast przy alergii mogą być stosowane leki przeciwhistaminowe i glikokortykosteroidy.
- Irygacja nosa: Polega na płukaniu nosa roztworem soli fizjologicznej, co pomaga usuwać zanieczyszczenia i śluz z zatok.
- Leczenie chirurgiczne: W niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy przyczyną są wady anatomiczne, konieczna może być np. chirurgiczna korekcja skrzywienia przegrody nosowej.
Przeczytaj także o: