Psycholog czy psychiatra? Jakie są główne różnice między nimi
Wielu ludzi, którzy zaczynają zauważać u siebie objawy zaburzeń psychicznych, zastanawia się czy zgłosić się do psychologa czy psychiatry. Ci specjaliści zajmują się szeroko pojętym zdrowiem psychicznym. Różnią się między sobą wykształceniem, uprawnieniami oraz kompetencjami w leczeniu zaburzeń psychicznych. Dowiedz się, czym różni się psychiatra, psycholog i psychoterapeuta.
Pakiety konsultacji od 55 zł
Psycholog, psychiatra, psychoterapeuta – trio, które zadba o Twoje zdrowie psychiczne
Świadomość zaburzeń psychicznych w społeczeństwie rośnie, dlatego coraz więcej osób decyduje się w obliczu różnych trudności skorzystać z profesjonalnej pomocy. Na samym początku trzeba jednak wiedzieć, jaki specjalista pomoże najlepiej w danej sytuacji. Do wyboru są trzy zawody, które pomagają leczyć i diagnozować zaburzenia psychiczne: psycholog, psychoterapeuta oraz lekarz psychiatra.
Te trzy zawody różnią się między sobą stopniem wykształcenia:
- psycholog – ukończył jednolite studia magisterskie na kierunku psychologia z wybraną specjalizacją – może to być np. psychologia społeczna, rodzinna, uzależnień, kliniczna (psychologia kliniczna w specjalizacji na studiach magisterskich nie oznacza, że ktoś jest psychologiem klinicznym!) Psycholog kliniczny ukończył studia magisterskie oraz dodatkowe staże i szkolenia oraz zdał egzamin państwowy z psychologii klinicznej;
- psychoterapeuta – ukończył 5-cio letnie studia magisterskie, a następnie 4-letnią szkołę psychoterapii w wybranym przez siebie nurcie (nurt psychoterapii to różne podejścia terapeutyczne – terapia Gestalt, nurt poznawczo – behawioralny, psychodynamiczny). Psychoterapeuta przeszedł też własną psychoterapię i podlega superwizji bardziej doświadczonego specjalisty);
- lekarz psychiatra – ukończył 6-cio letnie studia medyczne na kierunku lekarskim, odbył staż i zdał egzamin specjalizacyjny z psychiatrii.
Psychiatra – diagnoza zaburzeń psychicznych, zaplanowanie leczenia farmakologicznego
Lekarz psychiatra zajmuje się leczeniem chorób psychicznych. Ma uprawnienia i kompetencje aby planować leczenie farmakologiczne, wystawia recepty i zwolnienia lekarskie, udziela porad z zakresu szeroko pojętego zdrowia psychicznego. Psychiatra potrafi określić, czy dany objaw jest normą czy już oznaką zaburzeń psychicznych. Może też skierować pacjenta do szpitala psychiatrycznego i na psychoterapię. Do psychiatry możesz zgłosić się, kiedy zauważasz u siebie objawy depresji, wahania nastrojów, masz problemy ze snem, ciężkie do opanowania i utrudniające życie stany psychiczne.
Psycholog i psychoterapeuta – specjalista od prowadzenia psychoterapii
Psycholog zajmuje się szeroko pojętymi poradami z zakresu zdrowia psychicznego. Udziela wsparcia psychologicznego i pomocy psychologicznej w chwilach kryzysu (udziela interwencji kryzysowej), zajmuje się psychoedukacją (pomaga nazywać różne stany oraz emocje i radzić sobie z nimi), może wystawić diagnozę psychologiczną (psycholog diagnosta). Kompetencje psychologa obejmują też opiniowanie (np. biegły psycholog sądowy).
Czym się różni psycholog od psychoterapeuty? Psychoterapeuta pracuje z pacjentem regularnie – spotkania odbywają się np. co tydzień, na zasadach określonego nurtu terapeutycznego. Pomagają one lepiej rozumieć stan psychiczny, odnaleźć jego źródła, panować nad emocjami oraz lepiej rozeznawać własne motywacje i działania. Proces terapeutyczny pomaga zrozumieć i rozpoznać własne pragnienia, korygować własne zachowania lub reagować w sposób satysfakcjonujący na zachowania innych. Z psychoterapii chętnie korzystają osoby, które miały ciężkie dzieciństwo (np. DDA), trzeźwiejący alkoholicy, osoby po traumatycznych wydarzeniach. Z terapii psychologicznej korzystają również Ci, którzy chcą poprawić jakość życia w pewnej sferze – np. naprawić związek (terapia par), być lepszymi rodzicami lub pracownikami.
Przeczytaj także o: