Sposoby na katar
Czym jest katar?
Katar jest to wydzielina z nosa, która jest podstawowym objawem nieżytu nosa, a także jego zwyczajowa nazwa. Powstaje ona, gdy dochodzi do nadmiernej produkcji wydzieliny przez błonę śluzową nosa. Powstanie wydzieliny może wywoływać wiele czynników chorobotwórczych, alergicznych, a także substancji chemicznych.
Pakiety konsultacji od 49 zł
Przyczyny i objawy kataru
Katar pojawia się też jako objaw towarzyszący przeziębieniu, grypie czy zapaleniu zatok i bywa bardzo uciążliwy , gdyż trudno sobie radzić z zatkanym nosem. Dobrze znają go również alergicy. W tym wypadku objawy pojawiają się po kontakcie z alergenem uczulającym w bliskim otoczeniu.
Nos, będący początkiem drogi oddechowej, jest pierwszym odciekiem układu oddechowego. Odpowiada za nabieranie powietrza do dróg oddechowych, które następnie dostaje się do dalszych odcinków układu oddechowego, dlatego tak ważne jest zapewnienie drożności w nosie, poprzez walkę z katarem.
Do najczęstszych przyczyn kataru (nieżyt nosa) zaliczamy:
- infekcje wirusowe
- infekcje bakteryjne
- alergie
W przypadku, gdy mamy do czynienia z katarem będącym następstwem infekcji wirusowej, dolegliwość tę jest trudno zwalczyć, ale najczęściej ustępuje samoistnie. Takie przypadki pojawiają się w przebiegu sezonowych infekcji i przeziębień i mogą mu towarzyszyć : ból gardła, pieczenie, drapanie, kaszel. bóle głowy,
W przypadku infekcji bakteryjnych, najczęściej katar pojawia się w przebiegu zapalenia zatok i powinien być leczony przy pomocy antybiotyków.
Przy katarze zmiany zapalne błony śluzowej ograniczają się zwykle do nosa oraz nosowej i ustnej części gardła, czyli górnych dróg oddechowych.Niekiedy stan zapalny rozprzestrzenia do krtani, tchawicy i oskrzeli, a zakażenie przechodzi w bakteryjne. Może ono wówczas objąć także zatoki przynosowe, gardło, ucho środkowe i płuca.
Przyczyną nieżytu nosa nosa może być również uczulenie na pyłki, trawy, sierść lub niektóre środki chemiczne.
Rodzaje kataru
Zielony katar
Zielony katar bywa objawem infekcji wirusowych, chociaż pojawia się też przy infekcjach bakteryjnych. Najczęściej jednak występuje z następującymi dolegliwościami:
- grypa
- zapalenie zatok
- infekcje grzybicze
- zapalenie oskrzeli lub oskrzelików
Zielony katar nigdy nie ma miejsca się w przebiegu uczulenia.
Ten rodzaj kataru łagodzą środki dostępne w aptece bez recepty, pomocne są również leki stosowane w przypadku przeziębienia i grypy.
Jeśli infekcja ma podłoże bakteryjne, wdraża się także antybiotykoterapię. Zielona wydzielina w czasie przebiegi infekcji zmienia się w coraz jaśniejszy, aby ostatecznie ustąpić.
Żółty katar
Żółty katar obserwuje się zasadniczo tylko w przypadku infekcji wirusowych, rzadko w przypadku zakażeń bakteryjnych. Dodatkowo żółta wydzielina jest bardzo gęsta, co znacznie utrudnia oddychanie, a czasem też charakteryzuje się dodatkowo nieprzyjemnym zapachem.
Katar sienny (katar alergiczny)
Przyczyną kataru siennego jest uczulenie. Katar, jeśli jest objawem alergii, najczęściej bywa wodnisty i cieknący, a kichanie, jest trudne do opanowania. Pojawia się także zaczerwienienie nosa, czasem także przekrwione i łzawiące oczy. Ns podstawie tych objawów możemy stwierdzić, że najprawdopodobniej mamy do czynienia z katarem siennym.
Katar zatokowy (ropny)
Katar zatokowy, nazywany też ropnym, pojawia się w przebiegu zapalenia zatok, ale może mieć także związek z zakażeniem grzybiczym. w tej przypadłości wydzielina może być gęsta lub wodnista i może mieć różne odcienie.
Bardzo często katarowi zatokowemu towarzyszy mu ból głowy o charakterze uciskowym, obrzęk powiek lub bóle w okolicach zębów, żuchwy czy szczęki.
Czy można pozbyć się kataru domowymi sposobami?
Leczenie nieżytu nosa, potocznie nazywanego katarem, polega głównie na likwidowaniu jego objawów. Specyfiki, które pomogą na katar to: krople do nosa, kuracje napotne oraz zażywanie zwiększonej dawki kwasu askorbinowego- witaminy C, który ma właściwości antyoksydacyjne, jeśli posiadasz nawilżacz powietrza, włącz go na noc i postaw nieopodal łóżka Warto też wypróbować katar domowe sposoby, które pomogą udrożnić górne drogi oddechowe.
Nawilżanie
Podczas kataru można nawilżać nos, może być woda morska, można też użyć mieszanki; sól fizjologiczna z wodą, może to być sól hipertoniczna 3% lub sól fizjologiczna. Bardzo ważna jest odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza, w którym się przebywa. Wysoka temperatura i suche powietrze wpływają na wysuszenie śluzówki.
Woda morska do nosa może występować jako roztwór izotoniczny oraz hipertoniczny o różnorodnym zastosowaniu. Roztwory izotoniczne stosuje się zazwyczaj do nawilżania i oczyszczania nosa i zatok, natomiast produkty hipertonicznemają za zadanie złagodzić obrzęk śluzówki. Można je również stosować na zatkany nos.
Inhalacje
Do domowych sposobów na katar zaliczyć można także inhalacje i olejki eteryczne: przydatny będzie olejek sosnowy, olejek eukaliptusowy, olejek goździkowy i rozmarynowy. wskazane jest też stosowanie też naparów z ziół: z kwiatu czarnego bzu, lipy, szałwii i tymianku, które są dobrym domowym sposobem na katar.
Możemy do tego celu użyć specjalny inhalator elektryczny, do którego wlewamy roztwór soli fizjologicznej. Następnie należy przyłożyć maseczkę i rozpocząć wdychanie. Dzięki temu rozwór soli w postaci pary dostaje się do naszych przewodów nosowych, upłynnia zalegająca w nich wydzielinę.
W celu prawidłowego wykonania domowych inhalacji zioła lub kilka kropel olejku zalewamy wrzątkiem, przykrywamy głowę ręcznikiem i pochylamy się nad miską. Wdychamy powstałe opary przez kilka minut, uważając oczywiście, by nie podrażnić sobie śluzówek zbyt gorącą parą. Staramy się oddychać tylko nosem. Ręcznik trzymamy w taki sposób, by para wodna nie uciekała. Unosząca się para pomoże rozluźnić zalegającą wydzielinę. Zmniejszony obrzęk śluzówki spowoduje udrożnienie nosa.
Jest to stary, domowy, sprawdzony sposób, przydatny jedynie dla dorosłych i absolutnie nie powinniśmy wykonywać tego typu „parówek” dzieciom ze względu na duże ryzyko poparzenia się dziecka.
Kuracje napotne
Skutecznie działa na leczenie kataru w warunkach domowych kuracja napotna. W celu jej realizacji, należy pic znaczne ilości płynów oraz korzystać z gorących kąpieli. Ważne jest też moczenie stóp w gorącej wodzie z dodatkiem soli kuchennej.
Przed udaniem się do łóżka można zastosować nacieranie maścią kamforową, do której dodajemy odrobinę spirytusu, który rozgrzewa organizm, natomiast maść ułatwia oddychanie i udrażnia nos.
Domową metodą na walkę z katarem jest picie rozgrzewającej herbaty, jest to też dobry sposób na katar. Powinniśmy do niej dolewać soku z malin, który działa rozgrzewająco oraz napotnie. Do herbaty warto dodać plasterek cytryny, która ma również właściwości przeciwwirusowe. Należy pamiętać też o tym, że aby szybko pozbyć się kataru, bardzo ważne jest też częste i staranne czyszczenie nosa, o czym bardzo często zapominamy
Irygacje
Wśród domowych sposobów można też wymienić irygację nosa; w 100 gramach ciepłej wody rozpuść 0,9 grama soli kuchennej. Jeśli nie masz w domu wagi, to zastosuj proporcję pół łyżeczki soli na szklankę wody. Napełnij roztworem strzykawkę lekarską. Pochyl głowę do przodu i wstrzyknij roztwór do jednego nozdrza, równocześnie oddychając ustami. Delikatnie wydmuchaj nos, a następnie powtórz zabieg z drugim nozdrzem.
Płukanie nosa przy pomocy soli fizjologicznej nie tylko oczyszcza go z zalegającej wydzieliny, ale także usuwa drobnoustroje i nawilża błonę śluzową nosa.
Leczenie czosnkiem
W leczeniu przeziębienia i kataru świetnie sprawdza się czosnek. Można znaleźć różne jego zastosowania. Niektórzy polecają bezpośredni kontakt śluzówki nosa z warzywem poprzez umieszczenie w nozdrzach świeżego, lekko naciętego ząbka czosnku.Usuwa bowiem objawy nieżytu nosa i łagodzi kaszel, ułatwiając odkrztuszanie. Roślina zawiera allicynę (związek o charakterystycznym, ostrym zapachu), czyli substancję, która wykazuje działanie antybiotyczne. Z tego powodu czosnek określany jest jako naturalny antybiotyk.
W razie cięższej infekcji najlepiej pozostać w domu, można zastosować krople na katar dostępne w aptece bez recepty.
Warto zwrócić uwagę, że nie należy ich stosować dłużej niż 5-7 dni. Zbyt częste stosowanie oraz znaczne ilości tych leków mogą prowadzić do obrzęku błony śluzowej, która staje się bardzo cienka i przestaje pełnić funkcje bariery ochronnej. Paradoksalnie więc, częste stosowanie kropli na katar powoduje częstsze jego pojawianie się.
Produkty spożywcze jako sposoby na katar
Zaleca się przygotowanie mikstury z niewielkiej ilości startego chrzanu i soku z cytryny, a następnie zjeść łyżeczkę tej mikstury godzinę przed śniadaniem. Kolejną łyżeczkę zjedz godzinę przed obiadem. Jeśli lubisz pikantne smaki, dodaj do potraw ostre papryczki chili lub jalapeno. Zawierają one kapsaicynę, związek chemiczny, który udrożni nos. Alternatywnie możesz użyć pieprzu cayenne. Uwaga: pikantne przyprawy nasilą wodnisty, cieknący katar – na tego typu dolegliwość wypróbuj ciepłe okłady.
Ciepłe okłady
Domowym sposobem na cieknący katar lub zapchane zatoki są ciepłe okłady na czoło. Poprawiają cyrkulację krwi i nawilżają drogi oddechowe
Leki dostępne bez recepty skuteczne w leczeniu kataru
Osoby, które chcą się szybko zwalczyć katar, a tym samym zwalczyć objawy infekcji, przydatne będą leki dostępne w aptece bez recepty:
preparaty w postaci aerozolu, kropli bądź żelu stosowane miejscowo do nosa, zawierające ksylometazolinę lub oksymetazolinę. Substancje zawarte w tych lekach obkurczają naczynia błony śluzowej nosa, dzięki czemu zmniejszają się obrzęki i przekrwienie błony śluzowe.. Skutkuje to mniejszą produkcją wydzieliny oraz ułatwionym oddychaniem. Szczególnie zalecane są osobom cierpiącym z powodu uczucie zatkania nosa, ponieważ szybko udrażniają przewody nosowe. Bardzo ważne, by nie stosować ich dłużej niż kilka dni. Po tym czasie mogą działać drażniąco na błonę śluzową. W takiej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym.
Leki obkurczające błonę śluzową nosa przyjmowane doustnie, zawierające pseudoefedrynę, która jest składnikiem wielu preparatów na przeziębienie i ma właściwości przeciwzapalne. Zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa, dzięki czemu łagodzi nieprzyjemne odczucia związane z katarem, takie jak wyciek wydzieliny i blokada nosa. W trakcie ich stosowania należy zachować ostrożność w przypadku nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca, cukrzycy, nadczynności tarczycy, ciężkich zaburzeniach pracy wątroby lub nerek.
Przeczytaj także o: