Ozempic – recepta online. Dlaczego lek z Tik Toka jest tak popularny?
Ostatnie kilkanaście miesięcy to czas niezwykłej popularności leku Ozempic. Zawiera on substancję czynną Semaglutyd, która pomaga w kontrolować poziom cukru we krwi. Jego zażywanie ma jednak jeden, bardzo pożądany skutek uboczny - powoduje szybką utratę masy ciała. Dość niedawno na Tik Toku miał miejsce istny boom na ten lek - wiele znanych na całym świecie influencerek i celebrytek zachwalało go i pokazywało, jak można w prosty i szybki sposób utracić zbędne kilogramy. Należy jednak pamiętać, że jest to lek przede wszystkim na cukrzycę typu 2, a nie na otyłość!
Pakiety konsultacji od 55 zł
Czym właściwie jest lek Ozempic i jakie ma działanie?
Tutaj masz możliwość uzyskania recepty online.
Jak wcześniej wspomniano, Ozempic zawiera substancję czynną Semaglutyd. Jest to sztuczny hormon działający analogicznie do ludzkiego hormonu inkretynowego GLP-1. Receptory GLP-1 znajdują się w trzustce, sercu, mózgu, nerkach, układzie krwionośnym i immunologicznym. GLP-1 reguluje stężenie cukru we krwi, obniża łaknienie, ma wpływ na pracę układu sercowo-naczyniowego. Semaglutyd, zależnie od stężenia insuliny, reguluje pracę trzustki, a dokładnie takie jej funkcje jak wydzielanie glukagonu i insuliny. Środek ten poważnie wpływa na pracę trzustki, serca i naczyń krwionośnych. Efektem końcowym tych mechanizmów jest obniżenie stężenia glukozy we krwi, a w dłuższej perspektywie pojawia się duża utrata wagi, poprzez hamowanie apetytu i szybsze uczucie pełności po posiłku poprzez spowolnione opróżnianie żołądka.
Nie należy stosować leku Ozempic bez wyraźnych wskazań lekarskich. Obecnie jest on zarejestrowany wyłącznie w leczeniu cukrzycy typu 2 i nie powinien być wypisywany pacjentkom z innych powodów, np. do leczenia otyłości. Substancją podobną, która służy stricte do leczenia otyłości jest Liraglutyd, zawarty w preparacie Saxenda.
Niestety lek Ozempic ciężko jest kupić i często występują problemy z jego dostępnością.
Ewentualną receptę i dawkę leku Ozempic ustala wyłącznie lekarz!
Preparat Ozempic występuje w formie roztworu do wstrzykiwań. Zastrzyki wykonuje się raz w tygodniu. Dawkowanie leku Ozempic na początku to 0,25 mg tygodniowo, następnie po miesiącu zwiększa się je do 0,5 mg i kolejno, jeżeli dotychczasowe dawki nie przynoszą efektu, do 1 mg tygodniowo. Lek należy przechowywać w lodówce, w temperaturze 2-8 stopni. Po otwarciu lek można przechowywać w temperaturze pokojowej, do maksymalnie 30 stopni, przez maksymalnie 6 tygodni.
Przyjmowanie leku Ozempic, szczególnie przez osoby, które nie chorują na cukrzycę, może przynieść bardzo poważne i uciążliwe skutki uboczne. Zanim lekarz wypiszę receptę na Ozempic, musi zebrać dokładny wywiad z pacjentem, ponieważ istnieje cały szereg przeciwwskazań do stosowania tego leku.
Stosowanie leku Ozempic należy połączyć z odpowiednią dietą. Wprowadzenie regularnego wysiłku fizycznego polepszy efekty kuracji.
Lek Ozempic nie powinien być stosowany u:
- pacjentów z cukrzycową kwasicą ketonową lub cukrzycą typu 1;
- osób z uczuleniem na którykolwiek składnik preparatu (skład leku: glikol propylenowy, fenol, woda do wstrzykiwań, wodorotlenek sodu, disodu fosforan dwuwodny)
- u dzieci, ponieważ nie określono dotychczas bezpieczeństwa stosowania leku u osób poniżej 18 roku życia;
- u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią – semaglutyd przenika do mleka matki. Przenikanie do mleka kobiecego może mieć szkodliwe działanie na karmione dziecko.
Ozempic a inne leki:
- stosowanie pochodnych sulfonylomocznika zwiększa ryzyko pojawienia się hipoglikemii;
- stosując doustne leki przeciwzakrzepowe trzeba zachować szczególną ostrożność i częściej kontrolować ich działanie poprzez badania laboratoryjne;
- stosowanie leku Ozempic może odbywać się z innymi lekami stosowanymi do obniżenia poziomu glukozy we krwi, jeżeli pacjent z jakichś powodów nie może zażywać metforminy, lub jako lek samodzielny.
Przerwanie stosowania leku Ozempic i skutki uboczne
Gdy nastąpi pominięcie zastosowania leku ozempic – pacjent zapomniał przyjąć tygodniowej dawki. Nie należy przyjmować pominiętej dawki – nie należy stosować dawki podwójnej. Należy przyjąć kolejną dawkę leku Ozempic we właściwym dniu.
Działania niepożądane mogące wystąpić w leczeniu preparatem Ozempic:
- powikłania retinopatii cukrzycowej (cukrzycowej choroby oczu);
- zapalenie żołądka;
- zwiększona aktywność enzymów trzustkowych;
- zmniejszenie apetytu;
- mdłości, wymioty, ból brzucha, biegunki;
- choroba refluksowa przełyku;
- nadmierna ilość gazów jelitowych i wzdęcie brzucha;
- odczyn w miejscu wstrzyknięcia;
- ciężkie reakcje alergiczne należą do bardzo bardzo rzadkich działań niepożądanych.
Lek należy stosować zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza. Więcej informacji dotyczących leku Ozempic znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania.
Przeczytaj także o: