Głowa
-
Jak radzić sobie z bólami głowy? E-recepta na leki i konsultacja z lekarzem online
Bóle głowy to jedna z najczęstszych dolegliwości, z którą zmaga się na codzień wiele osób. Mogą mieć różne przyczyny, nasilenie i charakter, co często utrudnia ich leczenie. Jednak dzięki rozwojowi telemedycyny, możliwe jest uzyskanie e-recepty oraz skonsultowanie się z lekarzem online bez konieczności wizyty w gabinecie.
-
Jakie są przyczyny migreny? Skorzystaj z teleporady i dowiedz się jak leczyć ból głowy
Migrena to schorzenie neurologiczne, które objawia się silnym, często pulsującym bólem głowy. Konsultacja lekarska, zarówno stacjonarna, jak i teleporada, może pomóc w szybkim rozpoznaniu dolegliwości i zaleceniu odpowiedniego leczenia, które pozwoli na złagodzenie objawów i poprawę komfortu życia pacjenta.
-
Psycholog
Psychologia to zawód, który odgrywa niezwykle istotną rolę w dziedzinie zdrowia psychicznego i stanowi fundament dla wielu osób w trudnych chwilach życia.
-
Zawroty głowy – przyczyny
Zawroty głowy to powszechne dolegliwości, które odczuwa większość ludzi. Przyczyn zawrotów głowy może być wiele, a ich leczenie zależy od diagnozy i podłoża chorobowego.
-
Rodzaje bólu głowy
Istnieją różne rodzaje bólu głowy, które mają charakterystyczne symptomy i wymagają różnego podejścia do leczenia.
-
Ból głowy u dzieci
Bóle głowy u dzieci. Kiedy należy je diagnozować, jakie są ich rodzaje, jak je łagodzić, a kiedy należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza?
-
Zapalenie zatok
Zapalenie zatok to stan zapalny błony śluzowej w zatokach. Zatoki są to wypełnione powietrzem jamy w czaszce twarzoczaszki, które są połączone z nosem przez wąskie otwory. W zależności od przebiegu choroby rozróżnia się ostre i przewlekłe zapalenie zatok.
-
Co pomaga na migrenę?
„Co pomaga w walce z migreną?” to pytanie, które nurtuje wszystkich dotkniętych tym problemem. Istnieje wiele skutecznych leków, które mogą zmniejszyć częstotliwość i nasilenie ataków bólu. Ale co jeszcze można zrobić przeciwko migrenie? Odpowiedzi są różne: od technik relaksacyjnych, terapii behawioralnej i akupunktury po domowe sposoby leczenia migreny.
-
Choroby psychiczne u dzieci
Choroby psychiczne u dzieci nie są wcale takie rzadkie. Według badań 17% dzieci w wieku od 3 do 17 lat ma problemy ze zdrowiem psychicznym. Chłopcy są częściej dotknięci tym problemem niż dziewczynki.
-
Anosmia (utrata zmysłu powonienia)
Lekarze mówią o anosmii, kiedy dana osoba utraciła zmysł węchu. Często utrata węchu jest tylko chwilowa, np. podczas przeziębienia czy zapalenia zatok. Czasami jednak anosmia ma poważniejsze przyczyny i jest trwała.
-
Zespół lęku napadowego
Ataki paniki są fazami silnego niepokoju, które trwają zwykle tylko kilka minut. Silne uczucie niepokoju, przyspieszone bicie serca, duszności i zawroty głowy to typowe objawy. Jeśli ataki paniki powtarzają się, mówi się o zaburzeniu panicznym. Zwykle leczy się tę chorobę za pomocą leków i psychoterapii.
-
Uzależnienie od leków
W przypadku uzależnienia od leków u osoby dotkniętej tym problemem pojawia się trudny do opanowania nałóg zażywania określonego rodzaju leku. Zwłaszcza leki przeciwbólowe, uspokajające i nasenne mają duży potencjał uzależniający. Kiedy się je odstawia, uzależnienie prowadzi do fizycznych i psychicznych objawów odstawienia.
-
Choroba dwubiegunowa
Choroba dwubiegunowa to ciężka choroba psychiczna. Ludzie, którzy na nią cierpią, doświadczają ciągłych wzlotów i upadków emocjonalnych. Czasami czują się bardzo przygnębieni, innym razem są euforyczni, nadpobudliwi i przeceniają swoje możliwości.
-
Obsesyjne mycie rąk
Osoby z przymusem mycia czują, że “muszą” ciągle myć swoje ciało, a zwłaszcza ręce. Ciągłe mycie ma zapobiegać rozwojowi bakterii i ewentualnych chorób. Przymus mycia się często pochłania tak dużo czasu, że osoba nie może już prowadzić swojego życia zawodowego i towarzyskiego.
-
Osobowość paranoiczna
Paranoidalne zaburzenie osobowości jest jednym z najpoważniejszych zaburzeń osobowości. Osoby dotknięte tym problemem są bardzo podejrzliwe w stosunku do innych ludzi. Są przekonani, że ludzie chcą im zaszkodzić i dlatego często zachowują się drażliwie i agresywnie.
-
Złamanie podstawy czaszki
Złamanie podstawy czaszki (lub pęknięcie podstawy czaszki) występuje po zadziałaniu na głowę bardzo dużej siły, najczęściej w wypadkach drogowych, i jest urazem zagrażającym życiu. U podstawy czaszki dochodzi do uszkodzenia struktur kostnych przedniego, środkowego lub, rzadziej, tylnego dołu czaszki.
-
Depersonalizacja
Depersonalizacja jest stanem nagłego zagrożenia psychicznego. Cierpiący na nią ludzie patrzą na swoje życie jakby z zewnątrz, jak na film. Ich własne ciało, uczucia, ale także inni ludzie i przedmioty wydają się im obce. Przyczyną odseparowania się od siebie i otoczenia są często wcześniejsze traumatyczne przeżycia.
-
Uzależnienie od gier komputerowych
Uzależnienie od gier komputerowych należy do grupy uzależnień behawioralnych. Osoby dotknięte tym problemem nadmiernie grają w gry komputerowe i zaniedbują swoją pracę, inne zainteresowania oraz kontakty społeczne. Jeśli przeszkadza im się w zabawie, reagują nerwowo i drażliwie. Szczególnie zagrożeni są nastolatkowie i młodzi mężczyźni.
-
Demencja
Demencja oznacza trwałe lub postępujące upośledzenie pamięci, myślenia lub innych funkcji mózgu. Przyczyny mogą być różne. Istnieją różne formy demencji, takie jak choroba Alzheimera czy demencja naczyniowa (inaczej otępienie naczyniopochodne).
-
Narkolepsja
Narkolepsja jest zaburzeniem neurologicznym, w którym ludzie doświadczają ataków snu podczas dnia. Chorzy zasypiają podczas rozmowy, jedzenia, przy biurku lub w metrze, często zupełnie nagle i bez uprzedzenia. Narkolepsja może czasami prowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji, zwłaszcza podczas prowadzenia samochodu lub obsługi maszyn.
-
Alkoholizm
Alkoholizm jest poważną chorobą o podłożu psychicznym. Rozwój alkoholizmu, od umiarkowanej konsumpcji poprzez nadużywanie alkoholu aż do pełnego uzależnienia, jest stopniowy. Cechami charakterystycznymi uzależnienia są: silny głód alkoholu, wzrastające spożycie oraz występowanie objawów odstawiennych.
-
Toksoplazmoza
Toksoplazmoza jest chorobą zakaźną wywoływaną przez pasożyty. Jest ona rozpowszechniona na całym świecie. Dla pasożytów toksoplazmozy człowiek jest tylko żywicielem pośrednim; żywicielem ostatecznym jest kot. Toksoplazmoza jest często przenoszona przez surowe lub niedogotowane produkty mięsne.
-
Padaczka (epilepsja)
Epilepsja (łac. epilepsia) nazywana jest również po polsku padaczką i często potocznie określana jako zaburzenie napadowe. Epilepsja jest dysfunkcją mózgu. Wywoływana jest przez reakcję komórek nerwowych, które nagle wyzwalają jednocześnie silne impulsy nerwowe i rozładowują się elektrycznie.
-
Zespół chronicznego zmęczenia
Zespół chronicznego zmęczenia (CFS – Chronic Fatigue Syndrome) jest ciężką chorobą neuroimmunologiczną, która charakteryzuje się przede wszystkim długotrwałym, skrajnym wyczerpaniem.
-
Udar mózgu
Udar mózgu (apopleksja, apopleksja mózgowa) jest nagłym zaburzeniem krążenia w mózgu. Musi być jak najszybciej leczona przez lekarza! W przeciwnym razie umiera tak wiele komórek mózgowych, że pacjent doznaje trwałych uszkodzeń, takich jak paraliż lub zaburzenia mowy, a nawet umiera.
-
Polineuropatia
W polineuropatii dochodzi do uszkodzenia nerwów obwodowych. Mogą to być na przykład nerwy w rękach i nogach lub te, które obsługują narządy wewnętrzne. Do najczęstszych przyczyn uszkodzenia tych nerwów należą cukrzyca i nadużywanie alkoholu.
-
Fobia społeczna
Fobia społeczna należy do grupy zaburzeń lękowych. Osoby dotknięte tym problemem obawiają się publicznego zawstydzenia lub zwracania na siebie nadmiernej uwagi otoczenia.
-
Bruksizm
Kiedy człowiek zgrzyta zębami (bruksizm), oznacza to, że wielokrotnie i bezwiednie dociska on zęby do siebie z dużym naciskiem.
-
Zaburzenia lękowe
Strach jest zazwyczaj zdrową reakcją na sytuacje zagrożenia. Może to być jednak również objaw zaburzeń psychicznych lub fizycznych. U niektórych osób lęk jest tak silny, że poważnie ogranicza jakość ich życia.
-
Nerwobóle
Ból nerwów (zwany również bólem neuropatycznym) często pojawia się w wyniku uszkodzenia nerwów obwodowego lub ośrodkowego układu nerwowego. Ból często dotyka głowy, ramion, rąk, nóg i stóp. Częstą przyczyną są choroby, stany zapalne, infekcje lub urazy. W leczeniu lekarz stosuje leki i fizjoterapię, a czasami konieczny jest zabieg chirurgiczny.
-
Choroba lokomocyjna
Około jedna trzecia populacji cierpi na chorobę lokomocyjną. Długie podróże samochodem, statkiem lub samolotem mogą stać się torturą dla osób dotkniętych tym problemem. Typowe objawy to: ból głowy, mdłości, zawroty głowy, zimne poty, wymioty i zmęczenie.
-
Udar cieplny
Lato ma swoją niebezpieczną stronę. Kiedy temperatura otoczenia wzrasta, organizm musi podjąć odpowiednie środki zaradcze. Zdrowy organizm korzysta z mechanizmu chłodzenia ewaporacyjnego i poci się.
-
Szumy uszne
Gwizd, szum lub syczenie w uchu. Mija kilka sekund lub minut, po czym dźwięk znów znika. Odgłosy mogą się jednak utrzymywać. Im dłużej to trwa, tym większy jest stres dla osoby dotkniętej tym objawem.
-
Zaburzenia równowagi
Gdy funkcjonowanie narządów równowagi jest zaburzone, pojawiają się problemy z koordynacją i zawroty głowy. Zaburzenia równowagi nie są jednak chorobą samą w sobie, lecz objawem. Jeśli zaburzenie trwa dłużej, wpływa na jakość życia i bezpieczeństwo osób nim dotkniętych. Po zidentyfikowaniu przez lekarza przyczyn w wielu przypadkach można znaleźć środki zaradcze.
-
Ból ucha
Ból ucha może być ostry, pulsujący, ciągnący, piekący lub tępy. Mogą mu towarzyszyć takie objawy jak dzwonienie w uszach, gorączka, wydzielina z ucha lub ból w innych okolicach głowy. Przyczyny bólu ucha (otalgii) są tak samo zróżnicowane jak objawy.
-
Wypadanie włosów
Kiedy z wiekiem włosy na głowie powoli się przerzedzają, często kryją się za tym uwarunkowania genetyczne, zwłaszcza u mężczyzn. U kobiet utrata włosów jest rzadsza, bardziej niespecyficzna i zwykle stanowi ogromny stres psychologiczny.
-
Zaburzenia snu
Co jedenasta osoba cierpi na poważne zaburzenia snu, jednak zbyt mało osób szuka możliwości skorzystania z leczenia. O zaburzeniach snu mówimy wtedy, gdy źle sypiasz więcej niż trzy noce w tygodniu i trwa to dłużej niż miesiąc.
-
Burnout – syndrom wypalenia zawodowego
Syndrom wypalenia zawodowego odnosi się do stanu poczucia wyczerpania emocjonalnego, któremu towarzyszy subiektywne wrażenie chronicznego przeciążenia i utraty kontroli nad własnym życiem.
-
Migrena
Migrena jest zaburzeniem neurologicznym, w którym dochodzi do czasowej dysfunkcji mózgu. Głównym objawem są gwałtowne napady bólu głowy. Na migrenę cierpi od dziesięciu do piętnastu procent wszystkich ludzi na świecie.
-
Ból głowy
W przypadku występowania bólów głowy trudno postawić jednoznaczną diagnozę, ponieważ zarówno specyficzne objawy, jak i przyczyny mogą być wielorakie.