Przydatne informacje
-
Kiedy zakończyć leczenie psychiatryczne i jak omówić to z lekarzem online?
Kiedy zakończyć leczenie psychiatryczne i jak zrobić to bezpiecznie? Przeczytaj, aby dowiedzieć się, jak omówić tę decyzję z lekarzem online i co warto wiedzieć.
-
Psychoterapia a farmakoterapia: jak łączyć te metody w długotrwałym leczeniu psychiatrycznym?
Depresja odbiera radość życia, ale skuteczne leczenie jest możliwe. Dowiedz się, jak psychoterapia i farmakoterapia razem mogą pomóc w trwałej poprawie.
-
Jakie są skutki przerwania leczenia psychiatrycznego i jak uzyskać wsparcie od lekarza online
Przerwanie leczenia psychiatrycznego może pogorszyć zdrowie. Dowiedz się, jak kontynuować terapię, uzyskać wsparcie online i dostęp do e-recepty.
-
Dlaczego kontynuacja leczenia psychiatrycznego jest ważna i kiedy warto skorzystać z teleporady z psychiatrą?
Dbając o zdrowie psychiczne, warto rozważyć teleporady z psychiatrą. Sprawdź, dlaczego kontynuacja leczenia jest tak ważna i jakie korzyści to daje.
-
Kiedy psychiatra decyduje o zmianie terapii i jak uzyskać e-receptę na nowe leki
Kiedy psychiatra zmienia terapię i jak uzyskać e-receptę? Poznaj powody zmiany leków, rolę lekarza POZ oraz zasady korzystania z systemu e-recept.
-
Jak wygląda proces długoterminowego leczenia psychiatrycznego i czy teleporada z psychiatrą może pomóc
Długoterminowe leczenie psychiatryczne to szansa na poprawę zdrowia psychicznego. Sprawdź, jak przebiega proces terapii i czy teleporady mogą pomóc.
-
Jak może wyglądać diagnoza na pierwszej wizycie u psychiatry i kiedy warto umówić teleporadę z psychiatrą
Pierwsza wizyta u psychiatry budzi wiele pytań. Dowiedz się, jak wygląda diagnoza, kiedy warto wybrać teleporadę i jakie wsparcie może Cię czekać.
-
Kiedy należy udać się do neurologa? Konsultacja online jako pierwszy krok w diagnostyce
Masz ból kręgosłupa lub zaburzenia czucia? Dowiedz się jakimi schorzeniami zajmuje się lekarz neurolog. Sprawdź, kiedy warto udać się na wizytę i jak skorzystać z wygodnej konsultacji online!
-
Jakie są objawy zapalenia krtani? Skorzystaj z teleporady aby uzyskać e receptę
Zapalenie krtani? Sprawdź objawy, skorzystaj z teleporady i uzyskaj e receptę. Dowiedz się, jak leczyć i zapobiegać tej uciążliwej dolegliwości!
-
Dlaczego warto stosować płukanie gardła solą morską? – porady od lekarza online
Płukanie gardła solą morską łagodzi ból gardła, działa antybakteryjnie i nawilża błonę śluzową. Dowiedz się, jak skutecznie korzystać z tego naturalnego sposobu!
-
Kiedy należy udać się do laryngologa? Teleporada jako pierwsza pomoc w problemach z gardłem – objawy i leczenie
Kiedy ból gardła wymaga wizyty u laryngologa? Sprawdź, jak teleporada może pomóc i kiedy warto z niej skorzystać. Nie daj się zaskoczyć chorobom gardła!
-
Dlaczego warto regularnie badać gardło? – e recepta na leki i porady od lekarza online
Regularne badanie gardła to klucz do wczesnego wykrycia chorób. Sprawdź jak możesz zadbać o zdrowie gardła bez wychodzenia z domu!
-
Dlaczego warto unikać stresu przy problemach z sercem? Skonsultuj się z lekarzem online w teleporadzie.
Stres szkodzi sercu, szczególnie u osób z problemami kardiologicznymi. Dowiedz się, jak go unikać i dlaczego warto skonsultować się z lekarzem online.
-
Wysypka alergiczna: przyczyny, objawy i skuteczne sposoby leczenia
Wysypka alergiczna to częsty problem skórny. Dowiedz się, jak rozpoznać jej objawy, jakie są przyczyny oraz skuteczne metody leczenia i zapobiegania.
-
Wysypka u dziecka – przyczyny, objawy i leczenie
Wysypka u dziecka to częsty problem, który może mieć różne przyczyny – od alergii po infekcje. Dowiedz się, jak rozpoznać objawy i skutecznie pomóc maluchowi!
-
Cholesterol HDL – co to jest?
Cholesterol HDL (high density lipoprotein) to frakcja lipoprotein o wysokiej gęstości. Jego główne zadanie to transport cholesterolu z różnych tkanek organizmu do wątroby, gdzie są metabolizowane i zużywane do tworzenia kwasów żółciowych.
-
Niepełnosprawność – orzeczenie o stopniu niepełnosprawności
Niepełnosprawność jest złożonym pojęciem, które odnosi się do trwałego lub okresowego ograniczenia zdolności do wykonywania czynności życiowych.
-
Insulina: niepokojące objawy, normy i znaczenie w diagnostyce
Sprawdź, jak insulina wpływa na zdrowie, jakie są normy jej poziomu i dlaczego badanie insuliny jest kluczowe w diagnostyce cukrzycy i zaburzeń metabolicznych.
-
Krzywa cukrowa: co warto wiedzieć i jak się przygotować?
Krzywa cukrowa to kluczowe badanie w diagnostyce cukrzycy. Dowiedz się, jak się do niego przygotować, jak przebiega i dlaczego jest tak ważne dla zdrowia!
-
BMI: Dowiedz się, jaki jest Twój idealny wskaźnik masy ciała
Sprawdź, jak wskaźnik masy ciała (BMI) może pomóc ocenić Twoją wagę i zdrowie. Dowiedz się, jak obliczyć BMI i dlaczego warto regularnie go monitorować!
-
Saturacja krwi – co to za wskaźnik?
Podczas oddychania tlen z powietrza dostaje się do płuc. Tam, w pęcherzykach płucnych łączy się z hemoglobiną, tworząc oksyhemoglobinę.
-
Karta DILO – ważny dokument w szybkiej ścieżce onkologicznej
Karta DILO, czyli Karta Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego, to dokument, który ma na celu usprawnić proces diagnostyki i leczenia nowotworów.
-
Doppler tętnic szyjnych i kręgowych – na czym polega badanie i kiedy się je wykonuje?
USG Doppler tętnic szyjnych i kręgowych to badanie obrazowe, które pozwala ocenić stan naczyń krwionośnych doprowadzających krew do mózgu.
-
Prostata – objawy, przyczyny, leczenie: co warto wiedzieć
Prostata ma kluczowe znaczenie dla męskiego zdrowia. Dowiedz się, jak rozpoznać objawy, zrozumieć przyczyny i skutecznie leczyć choroby prostaty.
-
Cytologia – przewodnik po badaniu, wynikach i interpretacji
Cytologia to kluczowe badanie, które może zapobiec rozwojowi raka szyjki macicy. Dowiedz się, jak się przygotować i co oznaczają wyniki, by dbać o swoje zdrowie.
-
Gronkowiec złocisty – niebezpieczna bakteria odpowiedzialna za wiele chorób
Gronkowiec złocisty to bakteria Gram-dodatnia, która często kolonizuje skórę i przedsionek nosa człowieka.
-
Testy PCR – czym są i na czym polegają?
Najczęściej stosowanym rodzajem testu PCR jest test RT-PCR (Reverse Transcription Polymerase Chain Reaction).
-
Badanie genetyczne – na czym polega? Co wykrywa?
Badania genetyczne polegają na analizie naszego materiału genetycznego, czyli DNA. To swoisty kod, który zawiera informacje o wszystkich naszych cechach, w tym o predyspozycjach do różnych chorób.
-
Na czym polegają badania histopatologiczne i po co się je wykonuje?
Badanie histopatologiczne jest niezwykle przydatne w diagnostyce wielu schorzeń, zarówno nowotworowych, jak i nienowotworowych.
-
Badanie na pasożyty – kiedy można podejrzewać obecność pasożytów w przewodzie pokarmowym?
Badanie kału jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych, które pozwala wykryć obecność dorosłych form pasożytów i ich jaj w przewodzie pokarmowym.
-
Dermatoskopia – profesjonalna diagnoza zmian skórnych
Dermatoskopia to klucz do wczesnego wykrycia groźnych zmian skórnych. Dowiedz się, jak może uratować zdrowie i dlaczego warto ją wykonywać regularnie.
-
Jak przebiega i co diagnozuje badanie kału?
Najczęściej lekarz zleca badania kału, kiedy pojawiają się objawy ze strony przewodu pokarmowego, szczególnie jeżeli są często nawracające i długotrwałe.
-
Polisomnografia: co oznacza i jak przebiega badanie snu?
Polisomnografia to badanie snu kluczowe w diagnozie bezdechu sennego. Dowiedz się, jak przebiega i dlaczego może poprawić Twoją jakość życia.
-
Densytometria: co to jest i jak przebiega
Densytometria to szybkie i bezbolesne badanie, które może zapobiec złamaniom i poważnym chorobom kości. Sprawdź, dlaczego warto je wykonać!
-
Cystoskopia – wszystko co musisz wiedzieć: przygotowanie, przebieg i wyniki
Poznaj szczegóły cystoskopii – od przygotowania, przez przebieg badania, aż po wyniki i możliwe powikłania. Dowiedz się, dlaczego warto wykonać to badanie!
-
Endoskopia – co to jest, rodzaje, wskazania i przygotowanie do badania
Poznaj tajniki endoskopii! Dowiedz się, na czym polega, jakie są jej rodzaje, wskazania do badania oraz jak się do niego przygotować.
-
Badanie przesiewowe – co jest i po co się je wykonuje?
Badania przesiewowe to profilaktyczne badania przeprowadzane wśród osób niemających widocznych objawów danej choroby. Ich celem jest wczesne wykrycie choroby, jeszcze zanim pojawią się pierwsze dolegliwości.
-
Witamina D3 badanie – cena, kiedy wykonać?
Witamina D (cholekalcyferol), nazywana jest często „witaminą słońca”, pełni w organizmie człowieka wiele istotnych funkcji. Jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu kostnego, ponieważ wpływa na wchłanianie wapnia i fosforu z jelit, co jest ważne dla mineralizacji kości.
-
Kolposkopia: Poradnik dla kobiet – przyczyny, przebieg i wyniki badania
Kolposkopia to kluczowe badanie w diagnostyce szyjki macicy. Dowiedz się, jak przebiega, kiedy je wykonać i jakie mogą być jego wyniki.
-
Markery nowotworowe – cena, co to za badania?
Oznaczenie markerów nowotworowych polega na pobraniu próbki krwi, moczu lub wycinka tkanki i zbadaniu zawartości w niej określonych substancji.
-
PET badanie – cena, jak przebiega, kiedy się je wykonuje?
Tomografia komputerowa tworzy szczegółowe obrazy anatomiczne, natomiast badanie PET dostarcza informacji o aktywności metabolicznej tkanek.
-
Fibrynogen – co to za wskaźnik i kiedy wykonuje się to badanie?
Fibrynogen jest produkowany w wątrobie i pełni istotną funkcję w utrzymaniu hemostazy, czyli zdolności organizmu do zatrzymywania krwawień.
-
Fiberoskopia – badanie endoskopowe
Odkryj, jak fiberoskopia może zrewolucjonizować diagnozę zdrowotną! Przeczytaj o jej przebiegu, zaletach i zastosowaniach w diagnostyce medycznej.
-
Bronchoskopia: Przewodnik po badaniu
Odkryj, jak bronchoskopia może zrewolucjonizować diagnostykę chorób dróg oddechowych. Przeczytaj nasz przewodnik i dowiedz się, jak przebiega to kluczowe badanie!
-
Strep test: czy to najlepszy sposób na wykrycie anginy bakteryjnej?
Czy strep test to najlepszy sposób na wykrycie anginy bakteryjnej? Dowiedz się, jak działa i dlaczego może być kluczowy dla Twojego zdrowia!
-
Test ROMA: co bada i kiedy go wykonać?
Dowiedz się, jak test ROMA pomaga w diagnostyce raka jajnika, kto powinien go wykonać i jakie korzyści niesie dla zdrowia kobiet. Przeczytaj artykuł.
-
Po co stosować diety eliminacyjne przy problemach żołądkowych?
Odkryj, jak dieta eliminacyjna może pomóc w identyfikacji i leczeniu nietolerancji pokarmowych, poprawiając zdrowie i jakość życia!
-
Gdzie można leczyć choroby układu pokarmowego?
Gdzie można leczyć choroby układu pokarmowego? Jakie są ich objawy i rodzaje? Jak wygląda diagnostyka i leczenie? Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć
-
Kiedy należy udać się do gastrologa?
Objawy ze strony układu pokarmowego mogą wymagać interwencji specjalisty. Dowiedz się, kiedy wizyta u gastrologa jest niezbędna, aby zadbać o swoje zdrowie!
-
Czy stres wpływa na funkcjonowanie gruczołów dokrewnych?
Jak stres wpływa na nasze hormony i zdrowie? Odkryj, jak długotrwały stres może prowadzić do zaburzeń hormonalnych i jakie są tego konsekwencje.
-
Po co monitorować poziom cukru we krwi?
Monitorowanie poziomu cukru we krwi to klucz do zdrowia. Dowiedz się, dlaczego regularne badania są tak ważne i jak mogą poprawić Twoją jakość życia!
-
Kiedy należy szukać pomocy medycznej po ugryzieniu kleszcza?
Ugryzienie kleszcza może prowadzić do poważnych chorób odkleszczowych. Dowiedz się, kiedy szukać pomocy medycznej i jak skutecznie zapobiegać zakażeniom!
-
Czy kleszcze mogą przenosić groźne choroby?
Dowiedz się, jakie choroby przenoszą kleszcze i jak się przed nimi chronić. Poznaj metody profilaktyki i objawy, na które warto zwrócić uwagę po ukąszeniu.
-
Kiedy należy spodziewać się aktywności kleszczy i jak się przed nimi chronić?
Kleszcze: małe pajęczaki o dużym zagrożeniu zdrowotnym. Dowiedz się, kiedy są najbardziej aktywne, jak się przed nimi chronić i co zrobić w razie ukąszenia.
-
Dlaczego kleszcze stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt?
Kleszcze przenoszą groźne choroby, takie jak borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Dowiedz się, jak chronić siebie i bliskich!
-
Jakie są domowe sposoby łagodzenia swędzenia i bólu po ugryzieniach owadów?
Ukąszenia owadów mogą powodować swędzenie i ból. Poznaj domowe sposoby na łagodzenie objawów, zapobieganie ugryzieniom i leczenie miejsc po ukąszeniach.
-
Jakie są objawy alergii na ugryzienia owadów i jak sobie z nimi radzić?
Alergia na ugryzienia owadów może być groźna. Dowiedz się, jak rozpoznać objawy, udzielić pierwszej pomocy i jakie są metody leczenia tej alergii.
-
Jak unikać ugryzień owadów podczas aktywności na świeżym powietrzu?
Jak unikać ugryzień owadów na świeżym powietrzu? Dowiedz się, dlaczego owady kąsają, jak rozpoznać ich ugryzienie i jak skutecznie się chronić.
-
Kiedy ugryzienie owada wymaga natychmiastowej interwencji medycznej?
Ukąszenia owadów mogą być niebezpieczne. Dowiedz się, kiedy konieczna jest interwencja medyczna i jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku użądlenia.
-
Dlaczego ugryzienia owadów mogą być niebezpieczne dla zdrowia?
Dowiedz się, dlaczego ugryzienia owadów mogą być niebezpieczne dla zdrowia, jak je rozpoznać i skutecznie łagodzić objawy. Przeczytaj teraz!
-
Jakie są typowe reakcje na ugryzienia owadów i jak je rozpoznać
Poznaj typowe reakcje na ugryzienia owadów obejmują świąd, ból, obrzęk i zaczerwienienie. Dowiedz się jak ważne jest rozpoznanie objawów i odpowiednia pierwsza pomoc.
-
Lekarz medycyny pracy – Warszawa
Lekarz medycyny pracy to kluczowy specjalista, który nie tylko przeprowadza badania lekarskie, ale również dba o ochronę zdrowia pracowników na różnych etapach zatrudnienia.
-
Medycyna pracy Warszawa – w trosce o zdrowie pracowników
Wizyta u lekarza medycyny pracy może być wymagana w różnych sytuacjach. Przede wszystkim, pracownik powinien zgłosić się do tego specjalisty przy zatrudnieniu na umowę o pracę, ale również w przypadku zmiany stanowiska pracy, po urazach związanych z pracą, czy też w okolicznościach, które mogą wpłynąć na zdolność do wykonywania obowiązków zawodowych.
-
Lekarz medycyny pracy – co to za specjalizacja?
Głównym zadaniem lekarza medycyny pracy jest monitorowanie stanu zdrowia pracowników zatrudnionych na umowę o pracę.
-
Pediatra online recepta – uzyskaj recepty online o każdej porze
Dla rodziców, którym zależy na zdrowiu i dobrej kondycji swoich dzieci, możliwość skorzystania ze zdalnych konsultacji medycznych jest bezcennym udogodnieniem.
-
Teleporada pediatra 24h – jak skontaktować się z lekarzem o każdej porze?
Konsultacje pediatryczne online to rozwiązanie, które umożliwia rodzicom skonsultowanie się z lekarzem bez konieczności wizyty w tradycyjnym gabinecie. Dzięki tej formie opieki zdrowotnej, rodzice mogą uzyskać poradę, e-receptę i L-4 bez wychodzenia z domu.
-
Czat z laryngologiem – przy jakich objawach warto skorzystać?
Laryngologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń związanych z nosem, zatokami, gardłem, krtanią i uszami. Do tego lekarza można zgłosić się też, gdy występują dolegliwości w obrębie jamy ustnej.
-
Psycholog – Warszawa
W Warszawie znajdziesz wielu psychologów wykwalifikowanych do prowadzenia psychoterapii, którzy oferują szeroki zakres usług, w tym terapie dla dzieci, dorosłych, terapie par, terapie uzależnień i wiele innych.
-
Internista 24h Warszawa
Poznaj formy kontaktu i pomocy lekarskiej dostępne w Warszawie przez całą dobę.
-
Lekarz 24h Warszawa – jak skorzystać z porady lekarskiej o każdej porze dnia i nocy?
Co robić, kiedy zdarzy Ci się zachorowanie w dni wolne od pracy lub w nocy? Jeżeli jesteś ubezpieczony w NFZ, możesz skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Są to gabinety, gdzie dyżurujący lekarz udziela porad w godzinach 18:00-6:00 rano, oraz przez całą dobę w weekendy i święta.
-
Lekarz ogólny prywatnie
Lekarz ogólny, lekarz rodzinny, lekarza internista - czym się zajmują i jak się z nimi umówić w ramach POZ.
-
Zaproś pediatrę do domu
Wizytę domową pediatry w Warszawie warto realizować ze względu na wygodę, bezpieczeństwo związane ze zdrowiem dzieci i rodziców. Eliminuje ona stres związany z wizytą w przychodni, ryzyko zakażeń. Odbywa się w wybranym terminie. Warto rozważyć takie rozwiązanie podczas dbania o zdrowie małych mieszkańców Warszawy.
-
Psycholog online
Pomoc psychologiczna online - dowiedz się z jakimi problemami można zgłosić się na taką konsultację, jak się zapisać i ile może kosztować pomoc psychologiczna online.
-
Zadaj pytanie lekarzowi ze zdjeciem – jak uzyskać odpowiedź na pytanie dotyczące zdrowia
Obecnie lekarze są bardzo zajęci. Wielu z nich pracuje w kilku miejscach na raz, często jednocześnie w przychodni i szpitalu. Niektóre osoby widząc taką sytuację, rezygnują z wizyty u lekarza specjalisty, myśląc, że ich wątpliwości są na tyle błahe, że szkoda zawracać głowę lekarzowi na wizycie.
-
Poradnia psychologiczna – jaką pomoc tam uzyskasz?
Wiele osób zadaje sobie pytanie "kiedy zapisać się do poradni psychologicznej"? Odpowiedź jest bardzo prosta - do psychologa możesz zapisać się zawsze wtedy, kiedy czujesz, że jest Ci to potrzebne.
-
Lekarz NFZ Warszawa
Nasza przychodnia oferuje szeroki zakres usług w ramach ambulatoryjnej opieki zdrowotnej, z wykwalifikowanymi lekarzami, w tym lekarzami rodzinnymi, którzy są kluczowymi elementami systemu podstawowej opieki zdrowotnej w Polsce.
-
Czym jest cholesterol?
Cholesterol jest substancją tłuszczową niezbędną do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Cholesterol to dokładniej alkohol steroidowy. Związek ten w naturalny sposób występuje w każdej komórce naszego ciała. We krwi każdego z nas krąży cholesterol, który w największej części jest wytwarzany przez nasz organizm, a tylko niewielki jego odsetek jest dostarczany z pożywieniem.
-
Czym jest odczyn Biernackiego?
Odczyn Biernackiego to laboratoryjne badanie krwi, które służy do oceny stężenia białek w surowicy, zwłaszcza globulin. Metoda polega na dodaniu do surowicy krwi badanej roztworu soli sodu siarczanu miedzi oraz roztworu sody kaustycznej. W wyniku tej reakcji tworzy się kompleks białkowo0- miedziowy, który wytrąca się w postaci osadu. Odczyn Biernackiego, jest jednym z najczęściej wykonywanych badań laboratoryjnych.
-
Czym jest krew?
Krew jest płyn ustrojowy, który pełni wiele funkcji w organizmie człowieka. Jest ona złożona z dwóch głównych składników: osocza i elementów morfotycznych. Osocze to płynna część krwi, do elementów morfotycznych krwi zaliczamy czerwone krwinki (erytrocyty), populacje leukocytów, czyli krwinek białych i płytki krwi (trombocyty).
-
Co to jest MCHC?
MCHC jest jednym z parametrów oznaczanych w ramach badania morfologii krwi. To średnie stężenie hemoglobiny w erytrocytach, czyli krwinkach czerwonych. Skrót MCHC pochodzi od angielskiej nazwy , czyli mean corpuscular hemoglobin concentration. Wskaźnik ten obliczany jest na podstawie stężenia hemoglobiny oraz wartości hematokrytu. Wyniki, które nie mieszczą się w normach mogą wskazywać na występowania w organizmie anemii lub rzadkich chorób genetycznych. Z tego powodu MCHC najczęściej brane jest pod uwagę w diagnostyce niedokrwistości różnego pochodzenia.
-
Rola żelaza w organizmie
Żelazo jest kluczowym składnikiem mineralnym dla zdrowia człowieka. Jest niezbędnym elementem krwinek czerwonych oraz mioglobiny (magazynu tlenu w mięśniach). Wchodzi w skład licznych enzymów oraz związków biorących udział w aktywnej obronie organizmu. Dodatkowo jako składnik układu odpornościowego zwalcza bakterie i wirusy. Wpływa na metabolizm cholesterolu i ułatwia usuwanie szkodliwych związków dla organizmu (poprzez ich detoksykację w wątrobie). Organizm człowieka jest w stanie magazynować żelazo i sięgać po te zapasy w sytuacji, gdy w diecie jest go za mało. Dlatego też w początkowym stadium niedoborów stężenie żelaza we krwi będzie jeszcze prawidłowe, natomiast obniżone będzie stężenie ferrytyny.
-
MCV- czym jest?
MCV (ang. ang. mean corpuscular volume) oznacza średnią objętość erytrocytów. Erytrocyty to inaczej krwinki czerwone, czyli komórki krwi, które nieposiadające jądra, dzięki czemu nie wymagają wiele energii, którą pozyskują z glukozy. Ich rozmiary to około 6-7,5 μm średnicy i 2 μm grubości, przypominają w przekroju dwuwklęsły dysk. Produkowane są w szpiku kostnym, a średni okres ich przeżycia wynosi 4 miesiące Co minutę powstaje około 2,6 miliona erytrocytów, aby powstały erytrocyty potrzebne jest żelazo (ok. 80%), witaminy B6, B12, C, E oraz kwas foliowy.
-
Czym są limfocyty?
Limfocyty to kluczowy składnik odporności człowieka. Należą do populacji leukocytów, czyli krwinek białych. To one warunkują prawidłową odporność – zarówno wrodzoną, jak i nabytą. Są syntezowane w wielu miejscach w całym organizmie człowieka. Limfocyty powstają w szpiku kostnym czerwonym a dojrzewają i podlegają specjalizacji w węzłach chłonnych, grasicy, śledzionie, a także grudkach chłonnych błon śluzowych, jest to niejednorodna grupa komórek układu immunologicznego.
-
CRP – czym jest białko C–reaktywne?
Białko C-reaktywne (ang. C Reactive Protein) to białko niezwykle ważne w organizmie człowieka, należy do białek ostrej fazy. To ono, obok prokalcytoniny, pojawia się jako pierwsze we krwi człowieka w odpowiedzi na rozwój stanu zapalnego. CRP jest produkowane przez komórki wątroby (hepatocyty) oraz komórki tłuszczowe (adipocyty) w odpowiedzi na zetknięcie się organizmu z czynnikiem patologicznym np. bakterią. Białko C-reaktywne, nazywane inaczej CRP, pojawia się podczas toczącego organizmie stanu zapalnego. Jest białkiem należącym do tzw. ostrej fazy i pojawia się we krwi człowieka już po 6 godzinach od wystąpienia czynnika powodującego patologiczną reakcje organizmu. Jego zwiększone stężenie może być związane nie tylko z infekcją, lecz także z poważnymi przewlekłymi chorobami takimi jak nowotwory czy też choroby autoimmunologiczne.
-
Jak wywołać okres – czy przyspieszenie okresu jest możliwe?
Przesunięcie terminu miesiączki jest możliwe, ale aby mogło się powieść w 100%, należy pomyśleć o tym odpowiednio wcześniej.
-
Rola węchu i smaku
Zaburzenia węchu i smaku mogą mieć różne przyczyny. Mogą być spowodowane przez uszkodzenie części obwodowej układu węchowego, czyli nabłonka węchowego w nosie, lub części ośrodkowej, czyli drogi węchowej i neuronów węchowych. Węch jest jednym ze zmysłów. Bez udziału zmysłu węchu pożywienie smakuje inaczej, utrata węchu może prowadzić także do obniżenia apetytu. Utrata albo zaburzenia węchu są także jednym z najczęstszych objawów zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. To jeden z charakterystycznych objawów COVID-19, obok gorączki, kaszlu, duszności, zmęczenia, bólu mięśni, gardła i głowy. Utrata węchu odróżnia także COVID-19 od grypy.
-
Czym jest ropień?
Ropień jest zmianą, w której gromadzi się treść ropna. Zbiorowisko ropy w przestrzeni tkankowej jest wyraźnie odgraniczone od zdrowych tkanek. Ropień charakteryzuje się obecnością ogniska zapalnego w przestrzeni tkankowej. Ropień często otoczony jest torebką, która zapobiega przedostawaniu się jego zawartości na zewnątrz. Wokół ropnia zwykle rozwija się stan zapalny. Pojawiają się też dolegliwości bólowe, może powstać zarówno w tkankach miękkich, jak i w kościach.
-
Czym jest wole tarczycy?
Wole tarczycy to widoczne gołym okiem zgrubienie na szyi, nieprawidłowe powiększenie tarczycy, które jest wynikiem powiększenia gruczołu tarczowego, umiejscowionego w okolicach szyi. Z uwagi na fakt, iż tarczyca ma bardzo istotny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, jej nieprawidłowa praca może odbijać się na funkcjonowaniu niemal wszystkich narządów.
-
Czym są choroby weneryczne?
Choroby weneryczne to przestarzała nazwa schorzeń zakaźnych, w których do transmisji patogenu odpowiedzialnego za wystąpienie objawów dochodzi na drodze kontaktów seksualnych. Od lat stosuje się w odniesieniu do nich nazwę choroby przenoszone drogą płciową. Choroby przenoszone drogą płciową stanowią istotny problem epidemiologiczny na całym świecie, któremu można zapobiegać poprzez właściwą edukację seksualną i dostęp do barierowych środków antykoncepcyjnych.
-
Czym są wybroczyny na skórze?
Wybroczyny to widoczne gołym okiem niewielkie czerwone lub fioletowe plamki, powstałe na skutek wynaczynienia się krwi. Wybroczyny znane są również pod nazwą petocie. Występują na skórze lub błonach śluzowych, pod wpływem nacisku nie znikają ani nie bledną. Wybroczyny na ciele pojawiają się z różnych powodów, jednak nigdy nie powinno się ich bagatelizować, ponieważ czasami są objawem poważnych chorób.
-
Morfologia – co to jest i dlaczego się ją wykonuje?
Morfologia to podstawowe badanie składu krwi, wykonywane jest ono w celu diagnostycznym, ale również profilaktycznie. Badanie to polega na pobraniu niewielkiej ilości krwi i zbadaniu jej w laboratorium. Wynik badania określa liczbę elementów morfotycznych krwi: krwinek czerwonych- erytrocytów, krwinek białych- leukocytów i płytek krwi- trombocytów oraz wartości wskaźników erytrocytarnych, które mówią o cechach badanych krwinek czerwonych.
-
Czym jest kreatynina?
Kreatynina jest to organiczny związek chemiczny, który jest wydalany przez nerki i występuje w surowicy krwi oraz w moczu. Kreatynina jest związkiem azotowym i stanowi produkt przemian metabolicznych w mięśniach szkieletowych, jest więc produktem przemiany materii. Kreatynina jest markerem, dzięki któremu możemy monitorować pracę nerek.
- Objawy niedoboru witaminy D
-
Internista nfz
Podpowiadamy, w jakich sytuacjach umawiać się na konsultacje do internisty w ramach NFZ, a także wyjaśniamy, czy internista to także lekarz rodzinny lub lekarz pierwszego kontaktu.
-
Telekonsultacje
Podpowiadamy, jak umówić telekonsultacje, jak one przebiegają oraz w jakich sytuacjach rozmowa telefoniczna z lekarzem jest wystarczająca, a kiedy lepiej umówić konsultacje w przychodni.
-
Co to jest teleporada?
Teleporada to konsultacja z lekarzem znajdującym się w innym miejscu niż pacjent. Lekarz powinien znajdować się w gabinecie lub w takim miejscu, w którym osoby postronne nie będą mogły go usłyszeć. Konsultacje online z lekarzem rodzinnym możesz odbyć w kilku wygodnych formach kontaktu: telefon, czat, wideo. Należy również zwrócić uwagę na terminologię ostatnio stosowaną w tej dziedzinie. E-wizyta to nazwa potoczna, a teleporada to nazwa funkcjonująca w języku prawnym, czyli języku ustaw.
-
Pediatra teleporada – co dzięki niej możesz załatwić?
Jeżeli wizyta u pediatry to dla Ciebie i dziecka koszmar, w niektórych przypadkach może zastąpić ją konsultacja online z pediatrą lub zwykła teleporada. Jak możesz skorzystać lekarza pediatry online?
-
Lekarz rodzinny online – czy można korzystać w ramach podstawowej opieki zdrowotnej?
Lekarz rodzinny to lekarz pierwszego kontaktu - to po jego poradę należy się udać, kiedy nie wiesz, do jakiego specjalisty się zapisać, jakie badania diagnostyczne zrobić lub gdy potrzebne jest Ci zwolnienie lekarskie.
-
Teleporada online – porozmawiaj z lekarzem przez internet.
Teleporad i konsultacji online udziela coraz więcej lekarzy. Wciąż rozwijające się rozwiązania teleinformatyczne w zakresie medycyny pozwalają pacjentowi w czasie rzeczywistym przesłać do lekarza wyniki badań laboratoryjnych, a nawet obrazowych w bardzo wysokiej rozdzielczości.
-
Ortopeda NFZ – co tam załatwisz? Jak działa poradnia chirurgii urazowo-ortopedycznej?
Poradnie chirurgii urazowo-ortopedycznej działają najczęściej w ramach przychodni specjalistycznych, zlokalizowanych przy szpitalach powiatowych i wojewódzkich. Wiele przychodni ortopedycznych działa również jako niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej (NZOZ), gdzie wizytę można odbyć zarówno prywatnie, po wcześniejszym uiszczeniu należności, jak i bezpłatnie w ramach NFZ.
-
Darmowa teleporada – jak możesz uzyskać bezpłatną konsultację lekarską?
Czasy pandemii COVID-19 znacznie przyśpieszyły rozwój telemedycyny w kwestii konsultowania pacjenta na odległość. Konieczność ograniczenia osobistych wizyt w przychodni sprawiła, że bardzo wiele osób zmuszone było skorzystać z teleporad i ostatecznie polubiło tę formę kontaktu z lekarzem.
-
Psycholog online za darmo – czy istnieje możliwość darmowej pomocy psychologicznej?
Temat zdrowia psychicznego w dzisiejszym społeczeństwie jest niezwykle ważny. Ludzie rozumieją, że psychika człowieka ma ogromny wpływ na jakość życia i właściwe funkcjonowanie. Depresja, zaburzenia lękowe i nerwice stały się problemami cywilizacyjnymi, kolejki do psychiatrów i psychologów wciąż się wydłużają.
-
Dermatolog NFZ – co oferuje poradnia dermatologiczna?
Dermatolog to specjalista zajmujący się chorobami skóry, włosów oraz paznokci. Jego głównym zadaniem jest diagnozowanie i leczenie różnych schorzeń skórnych, takich jak trądzik, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry czy egzema.
-
Ginekolog NFZ – poradnia ginekologiczna i udzielane tam świadczenia medyczne.
Poradnia ginekologiczno-położnicza to miejsce, w którym otrzymasz kompleksową opiekę medyczną dotyczącą zdrowia intymnego i układu płciowego. Poradnia ginekologiczna oferuje szereg usług medycznych związanych ze zdrowiem intymnym, ciążą i jej planowaniem.
-
Czym jest katar?
Katar jest to wydzielina z nosa, która jest podstawowym objawem nieżytu nosa, a także jego zwyczajowa nazwa. Powstaje ona, gdy dochodzi do nadmiernej produkcji wydzieliny przez błonę śluzową nosa. Powstanie wydzieliny może wywoływać wiele czynników chorobotwórczych, alergicznych, a także substancji chemicznych. Katar pojawia się też jako objaw towarzyszący przeziębieniu, grypie czy zapaleniu zatok i bywa bardzo uciążliwy , gdyż trudno sobie radzić z zatkanym nosem. Dobrze znają go również alergicy. W tym wypadku objawy pojawiają się po kontakcie z alergenem uczulającym w bliskim otoczeniu.
-
Lekarz rodzinny NFZ – jak działają przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej?
W ramach podstawowej opieki zdrowotnej działają przychodnie gminne. Na ogół przyjmuje w nich jeden lub więcej lekarzy rodzinnych oraz pediatra. To tam w pierwszej kolejności udajesz się, gdy zachorujesz Ty lub Twoje dziecko lub kiedy masz inny problem zdrowotny.
-
Psycholog NFZ – poradnia psychologiczna na NFZ, czym się zajmuje?
Działanie poradni zdrowia psychicznego finansowane jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Poradnia zdrowia psychicznego to placówka niosąca pomoc pacjentom zmagającym się z problemami natury emocjonalnej, psychologicznej i psychiatrycznej.
-
Psychiatra NFZ – gdzie szukać pomocy?
Poradnia Zdrowia Psychicznego to placówka medyczna zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń psychicznych oraz problemów emocjonalnych i społecznych.
-
Czym jest hipochondria?
Hipochondria to często nieakceptowane społecznie zachowaniem osoby nadmiernie zaabsorbowanej swoim stanem zdrowia. Przez wiele lat takie problemy pacjenta traktowane były pobłażliwie, w rzeczywistości jest to figurująca w klasyfikacji ICD-10 silna nerwica przysparzająca pacjentom wiele cierpienia. Hipochondria współtowarzyszy różnym odmianom nerwic - nerwica hipochondryczna oraz depresji i stanów depresyjnych. Towarzyszy jej odczuwanie zaburzeń lękowych. Pacjent panicznie boi się o swoje życie, co uniemożliwia normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.
-
Telekonsultacje medyczne – bezpieczny i szybki sposób leczenia.
Telekonsultacje lekarskie mają bardzo dużo zalet zarówno dla pacjenta jak i dla lekarza. Wiele osób ma jednak wątpliwości, ponieważ lekarz nie ma możliwości fizycznego zbadana pacjenta.
-
Lekarz online – recepta szybko i sprawnie.
Od stycznia 2020 lekarze mają obowiązek wystawiania recept i prowadzenia dokumentacji medycznej w formie elektronicznej. Również dobrze znane wszystkim zielone druki L4 odeszły "do lamusa" - wystawione przez lekarza online zwolnienie od razu pojawia się również w elektronicznym systemie ZUS i na koncie PUE ZUS Twojego pracodawcy.
-
Syrop na kaszel – jaki wybrać?
Kaszel jest jednym z mechanizmów obronnych organizmu, mającym na celu oczyszczanie dróg oddechowych z zanieczyszczeń. Zwykle towarzyszy infekcji dróg oddechowych zarówno o pochodzeniu wirusowym jak i bakteryjnym.
-
Przychodnia nfz
Wszystkie podmioty lecznicze, które świadczą opiekę medyczną w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), zobowiązane są do przyjmowania pacjentów codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00. Zawarte jest to w umowach z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ).
-
Ubezpieczenie na życie
Ubezpieczenie na życie to najprościej mówiąc jest to dokument (polisa), dzięki któremu możesz zapewnić wsparcie finansowe dla siebie oraz dla twoich bliskich (dzieci rodzeństwa) w trudnych życiowych momentach.
-
Wenerolog online
Lekarz dermatolog-wenerolog specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu chorób skóry oraz narządów płciowych. Choroby takie jak kiła, rzeżączka, chlamydia, rzęsistkowica, wirus HIV, HSV i HPV są przenoszone w kontakcie seksualnym, a ich leczeniem zajmuje się dermatolog-wenerolog.
-
Laryngolog online – jak wyglądają konsultacje zdalne
Konsultacja laryngologiczna online to rozwiązanie bardzo wygodne, oszczędzające czas i nerwy związane z koniecznością udania się poradni. Nie musisz stać w korkach, zatłoczonej komunikacji miejskiej czy szukać miejsca do zaparkowania pod przychodnią. Omijają Cię kolejki do rejestracji i gabinetu.
-
Lekarz medycyna pracy
Lekarz medycyny pracy wykonuje m.in. badania wstępne, badania kontrolne czy badanie do celów sanitarno-epidemiologicznych. Podpowiadamy, jak wygląda wizyta u lekarza medycyny pracy, jakie badania wykonywane są w trakcie wizyty oraz kto ponosi ich koszty.
-
Ortopeda online – sposób na szybką konsultację bez wychodzenia z domu
Konsultacja ortopedyczna online może być zrealizowana we wszystkich przypadkach, kiedy nie mamy do czynienia z urazem lub koniecznością zabiegu. Do ortopedy online możesz zapisać się, gdy chorujesz na chorobę przewlekłą narządu ruchu (np. zwyrodnienia stawów, choroby tkanki łącznej) lub masz inny problem niewymagający badania fizykalnego.
-
Neurolog online – kiedy warto umówić konsultację?
Neurologia zajmuje się chorobami i działaniem ośrodkowego układu nerwowego - mózgu, rdzenia kręgowego i odchodzących od niego nerwów obwodowych. W jakich przypadkach przydatna będzie konsultacja neurologiczna online?
-
Teleporada NFZ
Teleporada w ramach podstawowej opieki zdrowotnej stała się jedną z głównych form kontaktu z lekarzem rodzinnym, ale i z innymi specjalistami w czasie pandemii covid-19. Dlaczego warto nadal z niej korzystać?
-
Zadaj pytanie lekarzowi
Rozwój telemedycyny pozwolił pacjentom na różne sposoby kontaktu z lekarzami - oprócz porady przez telefon, czat, wideoczat, możliwe jest zadanie pytania lekarzowi na forum specjalistycznym.
-
Wizyta online
Konsultacja lekarska online pozwala na analizę wyników badań, uzyskanie e-recepty, zwolnienia lekarskiego czy skierowania na dalszą diagnostykę.
-
Wizyta u lekarza online
Konsultacja lekarska przez telefon lub online to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które z różnych powodów mają utrudnioną możliwość skorzystania z wizyty w gabinecie.
-
Teleporady
Podpowiadamy, w jakich sytuacjach warto skorzystać z teleporady, jak ją umówić oraz w jaki sposób przygotować się do niej.
-
Telemedycyna – łatwiejszy dostęp do lekarzy i diagnostyki
Termin "telemedycyna" odnosi się do prowadzenia procesu leczenia w sposób zdalny. Pacjent, zamiast zgłaszać się do gabinetu lekarskiego, łączy się z lekarzem poprzez dostępne kanały komunikacji elektronicznej lub telefonicznej bez wychodzenia z domu.
-
Grypa – choroba zakaźna górnych dróg oddechowych.
Złapać grypę możesz w sklepie, komunikacji miejskiej i każdym innym miejscu publicznym, ponieważ wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową.
-
Telemedycyna i teleporada – konsultacje lekarskie online
Teleporada specjalisty obejmuje diagnostykę, ale także wystawienie e-recept, e-skierowań oraz e-zwolnień.
-
Internetowe Konto Pacjenta
Na Internetowym Koncie Pacjenta znajdziesz wszystkie informacje dotyczące Twojego leczenia i spraw z nim związanych.